Jmenuji se Anna. Od svého narození, které bylo bohužel předčasné ve 30. týdnu a s hmotností pouhých 740 gramů, se potýkám s dětskou mozkovou obrnou a jsem odkázána na mechanický a elektrický invalidní vozík. Někteří lékaři mi nedávali mnoho šancí, ale já jsem i přes všechny překážky svůj boj nevzdala. Díky rodičům, doktorům i rehabilitačním pracovníkům jsem se po absolvování několika nezbytných operací rozhodla, že budu žít svůj život naplno a aktivně.
V Jedličkově ústavu jsem se zapojila do sportovního klubu a již řadu let se věnuji atletice – hodům kuželkou a diskem. Celým svým srdcem reprezentuji Českou republiku a snažím se překonávat své limity, aby mé dovednosti byly alespoň částečně srovnatelné s těmi zdravých sportovců. I když to není vždy snadné, nikdy se nevzdávám. Sport mi totiž velmi pomáhá i po zdravotní a psychické stránce.
Svými výkony jsem se probojovala do české reprezentace a vybojovala medaile na mistrovství Evropy i na řadě dalších mezinárodních závodů. Měla jsem tu čest bojovat v českém dresu i na několika mistrovstvích světa a na reprezentační úrovni mohu pokračovat i v nadcházející sezoně. Velkou překážkou jsou však finance – náklady na přípravu a závody jsou velmi vysoké a mohou se vyšplhat i na více než 100 tisíc za jedny závody. Je totiž potřeba hradit i asistenta, bez něhož se neobejdu ani při závodech, ani v běžném životě. Proto jsem se odhodlala využít i tuto možnost a věřím, že mi pomůže zase o kousek blíže mému snu – vybojovat si účast na paralympijských hrách.
Můj zdravotní stav se sice nezlepší, ale právě díky tomu, že se snažím žít aktivně a v pohybu, jak mi to můj handicap dovolí, daří se jej alespoň udržet.
Nejen ve sportu, ale i v soukromém životě mi velmi pomáhají audioknihy, kterým dávám přednost, i z důvodu svého handicapu, před tištěnou literaturou. Díky řadě knížek v kombinaci se sportem se mi v hlavě otevřela myšlenka cesty směrem mentálního koučinku. Audioknihy jsem využívala k poslechu téměř každý den v období, kdy mi můj zdravotní stav nedovoloval chodit ani na tréninky, hodně mě tehdy inspirovala například kniha Soundtrack v hlavě nebo, byť je z basketbalového prostředí, i Pozvedněte svou hru, protože poznatky z ní získané se dají aplikovat i pro můj sport. Pomohly mi také před mistrovstvím Evropy, kdy už nebyl čas na konzultaci s mentálním koučem, především pak Nastavení mysli či Emoční inteligence.
Poslech audioknihy je pro mě relaxace, možnost získání nových informací a díky příběhům z daných audioknih také zjištění, že v tom člověk nemusí být sám.
Podle mého názoru nelze vybrat jednu nebo pár knížek, které napomohly ke změně mého pohledu na svět i sebe sama, protože každému člověku může sednout něco jiného.
Mohu ale vřele doporučit audioknihy i ostatním, které jakýmkoliv způsobem zajímají témata osobního rozvoje či zdraví. Neznám nic praktičtějšího do auta, autobusu, vlaku či letadla při cestách na závody nebo soustředění, nebo jen tak při poledním klidu či večer před spaním. Mohla bych poslouchat hudbu, ale ta je pro mě pouze relaxem nebo malým nakopnutím. Audioknihy jsou plné informací a příběhů lidí – a oproti podcastům mají výhodu, že jsou v mnohem delším znění. Audiokniha pro mě vlastně funguje jako kniha, kterou bych měla jinak v ruce a četla bych si ji.
Jestli ale mohu poradit i ze své zkušenosti: neberte metody a rady z audioknih jako konkrétní univerzální návod k posunu, ale spíše jako inspiraci a vodítko, jak je možné začít pracovat sám se sebou. A třeba i zjištění, že v často nepříliš snadných situacích, v nichž se zrovna nacházíte, nejste sami.
Anna
Děkujeme Aničce za její upřímný a inspirativní příběh. Její slova nám připomínají, že audioknihy nejsou jen o poslouchání – jsou o hledání vlastní cesty, o inspiraci a o vědomí, že v tom nejsme sami.
Chcete Aničku podpořit na její cestě k paralympiádě? Přispět můžete na její transparentní účet 2701579202/2010. Každá koruna ji přiblíží o kousek blíž jejímu snu.
IG @annamuzikova_sportovec
FB Anna Muzikova (parasportovec)
Aničce držíme palce na cestě k paralympijským hrám! 🏅
Chcete se také podělit o svůj příběh? Napište nám na audioknihy@progresguru.cz – jak vám audioknihy pomáhají, jaký titul vás posunul nebo co byste doporučili ostatním. Rádi vám dáme prostor.


