Autor Chip Heath, Dan Heath
Interpret Tereza Richtrová
Délka 8 hod 22min
Velikost 547 MB
Typ Audiokniha kompletní
Formát MP3 ke stažení

Proměna - Chip Heath, Dan Heath

Jak provést změnu a překonat překážky

299 Kč

Bez 10 % DPH 271,82 Kč

 • Autor:Chip Heath, Dan Heath
 • Interpret:Tereza Richtrová
 • Délka:8 hod 22min
 • Velikost:547 MB
 • Typ:Audiokniha kompletní
 • Formát:MP3 ke stažení
 • Vydavatel:ProgresGuru

Popis audioknihy

Chytrou myšlenkou změníte svět.

Existují rady ohledně "změn v řízení" pro firemní manažery, rady typu "poraď si sám" pro jednotlivce a rady typu "změňte svět" pro různé aktivisty. Je to škoda, protože veškeré snahy o změnu mají něco společného. Když se má cokoliv změnit, musí se zkrátka někdo začít chovat odlišně. V našem životě podstupujeme mnoho velkých změn. Patří mezi ně nejen narození dítěte, ale třeba i sňatek, přestěhování se do nového domova, zvládání nových technologií i nových pracovních povinností. Jiné vzorce chování, ale jakýmkoliv pokusům o změnu vytrvale vzdorují. Kuřáci kouří dál, děti rostou a tloustnou a manžel se ty košile dávat do koše na špinavé prádlo zkrátka nenaučí.

Jsou tedy obtížné změny a snadné. Čím se jedny od druhých liší? V audioknize autoři ukazují, že všechny úspěšné změny mají jedno společné schéma. Člověk, který je nositelem změny, musí udělat tři věci najednou. Máte-li změnit něčí chování, musíte především změnit jeho situaci. Ale aby jednotlivec změnil své chování, musíme ovlivnit nejen jeho prostředí, ale také jeho srdce a myšlení. A to je hlavní problém. Srdce a myšlení často nesouhlasí. Zatvrzele.

Ve svém poutavém vyprávění, postaveném na konkrétních příbězích, autoři audioknihy představují a analyzují výsledky několika desetiletí psychologických a sociologických výzkumů a na jejich základě  navrhují nové postupy provedení transformativních změn. Využívají k tomu starý psychologický koncept slona a jezdce.

Jejich souhra uvolňuje mocnou energii, která podněcuje změny. Tento tichý boj mezi nimi je příčinou našich výsledků při provádění změn. Obrovský slon, představující naše emoce a instinkty je vždy řízen jezdcem. Jezdec představuje naši logickou a rozumovou stránku. Je totiž obtížné pohnout slonem, vnutit mu správný směr a udržet ho na cestě. Jezdec sice může slona chvíli ovládat. Toto ostatně děláme vždycky, když uplatňujeme silnou vůli. Po nějaké době se ale jezdec prostě vyčerpá. Není to lenost, je to vyčerpání.

Nenechte se odradit hned na začátku, zaměřte se jen na to podstatné. Zapojte do změn emoce, a to nejen ty své. Zjednodušujte a vyhněte se zahlcení přemírou možností. V této audioknize naleznete inspirativní a konkrétní návody, jak překonat i ty nejtěžší překážky a změnit i ta nejzatvrzelejší pravidla, návyky a lidi ve svém okolí.

V audioknize se dozvíte:

 • jak s malými prostředky změnit i ta nejzatvrzelejší pravidla, návyky a lidi ve svém okolí
 • jak se nenechat odradit hned na začátku
 • jak se při změně chytře zaměřit jen na to podstatné
 • proč je důležité, aby byl vytyčený cíl zcela konkrétní
 • jak rafinovaně využít síly "bílých vran" v kolektivu
 • proč a jak do změny musíte zapojit emoce a to nejen ty svoje
 • jak situaci zjednodušit a vyhnout se zahlcení přemírou možností
 • jak upravit své prostředí, aby nahrávalo změně
 • kdy a jak sestavit tzv. scénář kritických tahů
 • konkrétní návody, jak překonat typické překážky
 • strhující příběhy velkých změn provedených lidmi jako vy
 • o starém psychologickém konceptu "slona" a "jezdce", jejichž souhra uvolňuje mocnou energii podněcující změny
 •  

  Z audioknihy:

  Pokud se má něco změnit, musí se někdo někde začít chovat jinak. Možná jste to vy, možná je to celý váš tým. Představte si tuto osobu. Každý má svou emocionální složku neboli slona, a racionální složku neboli jezdce. Vy musíte oslovit oba. A navíc jim musíte připravit cestu, aby mohli změnu zvládnout. Celkem tak musíte udělat tři věci: Nasměrujte jezdce, motivujte slona a zformujte cestu.

  To, co jsme si uvědomili, je velmi povzbudivé: Velké změny mohou skutečně začít velmi malými krůčky. Ty malé mají tendenci se nabalovat jako lavina. Tím ale rozhodně nechceme říci, že by změna byla snadná. Pokud by to tak bylo, neviděli bychom kolem sebe tolik alkoholiků topících se v závislosti, tolik problémových manželství, krachujících firem a zmařených nadějí na změny ve společnosti. Změna opravdu není vždy jednoduchá, ale také není vždy vysilující.

  Vzpomeňte si, kdy jste naposledy byli v takové situaci, že jste vůbec nevěděli, jak se chovat. Třeba jste poprvé byli v kostele, poprvé v cizí zemi anebo jste se ocitli na soukromé večeři, kde jste velkou část hostů neznali. Co jste zkusili, abyste zapadli? Sledovali jste ty ostatní, samozřejmě. V nejednoznačných situacích se všichni díváme kolem sebe a hledáme náznaky, podle nichž bychom se mohli sami chovat.

  To je paradox růstového myšlení. I když se zdá, že přitahuje pozornost k neúspěchu a ve skutečnosti nás dokonce podporuje ve vyhledávání neúspěchu, je ve své podstatě neochvějně optimistické. Budeme bojovat, budeme mít neúspěchy, budeme i sražení na kolena - ale postupně se budeme zlepšovat a skončíme s úspěchem. Lidé vytrvají jen tehdy, pokud neúspěch budou chápat jako součást učení.

  Bývalý trenér týmu University of California, Los Angeles (UCLA) John Wooden a jeden z největších univerzitních basketbalových trenérů všech dob, kdysi řekl: ,,Když zlepšíte něco málo každý den, budou se pravděpodobně dít velké věci... Nehledejte velká rychlá zlepšení. Pokoušejte se o malá zlepšení každý den. To je jediná cesta, jak můžete něčeho dosáhnout - a až toho dosáhnete, vydrží to." Trenéři jsou přímo mistry na zmenšení rozsahu změny. Jestliže svůj tým přivedou k dosahování série malých a viditelných cílů, vytvoří tím hybnou sílu.

  Seznam kapitol

  • 00 Úvod
  • 01 3 překvapení ohledně změn
  • 02 Najděte bílé vrány
  • 03 Načrtněte scénář kritických tahů
  • 04 Ukažte na cíl
  • 05 Probuďte emoce
  • 06 Zmenšete rozsah změny
  • 07 Nechte lidi růst
  • 08 Upravte prostředí
  • 09 Vytvořte návyky
  • 10 Shromážděte stádo
  • 11 Nechte změnu běžet
  • 12 Dodatky

  Hodnocení

  Burák

  Kniha je dobře namluvená ale děj byl trochu sklámání a asi ji ani nedoposlouchám. Od této knihy jsem očekával že bude mluvit o tom jak sám sebe dokopat do radikálnějších změn a místo toho je kniha spíše o tom jak měnit okolí. Což není asi úplně chyba autora ale njen měho očekávání ale stejně bych doufal že kniha bude více zaměřená na Já nebo My. Ale nejčastěji se tam oběvují Oni.

  Michal Šmahel

  Tato knížka mě velmi uchvátila. Obsahuje užitečné rady, jak změnit nejen ostatní, ale i sebe. Určitě mohu doporučit lidem, kterým dělá problém uvést v realitu důležité změny sebe nebo svého pracovního kolektivu, svých dětí apod.

  Burák

  Kniha je dobře namluvená ale děj byl trochu sklámání a asi ji ani nedoposlouchám. Od této knihy jsem očekával že bude mluvit o tom jak sám sebe dokopat do radikálnějších změn a místo toho je kniha spíše o tom jak měnit okolí. Což není asi úplně chyba autora ale nejen mého očekávání ale stejně bych doufal že kniha bude více zaměřená na Já nebo My. Ale nejčastěji se tam oběvují Oni.

  Vláďa Novotný

  Je dobře, že většina knihy je postavena na skutečných příbězích skutečných lidí ze skutečných výzkumů práce s lidmi. Pomůže Vám si uvědomit, jak přesně se rozhodujeme na emoční bázi a nikoliv logické jak si mnohdy tvrdošíjně vsugerováváme a díky tomu se nám dějí pak "špatné věci" a to je obzvláště v pracovním prostředí (kam kniha míří svým pojetím nejvíc) kotraproduktivní. Cílem je pak Vám představit metody jak s tímto "nešv... více

  Gonchar

  Vyborne spracuvava problematiku premien. Ako ich dosiahnut, co ich umoznuje, preco, opisuje prekazky a ich riesenia. Kladne hodnotim najma zrozumitelnost a jednoduche prirovnania zo zivota. Stiahol som hodnotenie za interpretaciu, je velmi rychlo nahovorena a mierne mi to kazilo dojem. Mimo toho nemam co vytknut

  zlodejka_kníh

  Audiokniha Proměna ma síce nesklamala, ale ani nenadchla, tak akoby som očakávala.Možno je to tým, že rôzne knihy, ktorých ťahákom je motivácia sa už začínajú priveľmi podobať.Čo však prináša táto audiokniha navyše, ako len motivačné slogany, sú veľmi dobre prepojené príbehy. Návod, ako aplikovať zmeny overenenou stratégiou. Hlavným prínosom tejto knihy od bratov Chipa a Dana Heath, je široký záber, kde sa to dá aplikovať. Veľa kníh zo... více

  Marek Veselý

  Povinná četba!

  Ondrej Almasi

  Doporucuji...

  andrej

  Lava strana mozgu RACIONALNA (jazdec) prava strana EMOCIONALNA (slon) a uz zostava len CESTA po ktorej slona viest. Skvela kniha plna konkretnych prikladov a situacii ako docielit zmeny. Zvyk je zelezna kosela ale s touto knihou si ju zvladne vyzliect kazdy.

  Pajkes

  Musim povedat ze tato kniha je velmi prijemnym prekvapenim. Autori v par jednoduchych krokoch vysvetluju na velkom mnozstve zdanlivo nemoznych pripadov pre zmenu postupy ako zmenu aplikovat. Velmi zaujimave a niekedy az neuveritelne pribehy. Clovek ma po vypocuti pocit ze fakt dokaze zmenit so spravnou strategiou takmer cokolvek.

  Petr Vyhnálek

  To skvělá kniha obsahuje řadu příkladů jež mohou inspirovat. Při poslechu mě maličko rušila skutečnost, že mezi kapitolami není alespoň vteřinová pauza.

  Audiokniha Být bohem je lidské: Radek Harny
  0:00
  0:00

  Být bohem je lidské

  Radek Harny

  Čte: Jan Hyhlík

  Audiokniha 12 pravidel pro život: Jordan B. Peterson
  0:00
  0:00

  12 pravidel pro život

  Jordan B. Peterson

  Čte: Aleš Procházka

  Audiokniha Rozcházení: Katherine Woodward Thomasová
  0:00
  0:00

  Rozcházení

  Katherine Woodward Thomasová

  Čte: Hana Tomáš Briešťanská

  Audiokniha Čtyři dohody: Don Miguel Ruiz
  0:00
  0:00

  Čtyři dohody

  Don Miguel Ruiz

  Čte: Jaroslav Dušek

  Audiokniha 1001 Myšlenek: část Filozofie: Robert Arp
  0:00
  0:00

  1001 Myšlenek: část Filozofie

  Robert Arp

  Čte: Gustav Bubník

  Audiokniha Plastic free: Beth Terry
  0:00
  0:00

  Plastic free

  Beth Terry

  Čte: Ivana Milbachová