Autor Olga Medlíková
Interpret Martina Procházková
Délka 4 hod 21 min
Velikost 314 MB
Typ Audiokniha kompletní
Formát MP3 ke stažení

Lektorské dovednosti - Olga Medlíková

Manuál úspěšného lektora

279 Kč

Bez 10 % DPH 253,64 Kč

 • Autor:Olga Medlíková
 • Interpret:Martina Procházková
 • Délka:4 hod 21 min
 • Velikost:314 MB
 • Typ:Audiokniha kompletní
 • Formát:MP3 ke stažení
 • Vydavatel:ProgresGuru

Popis audioknihy

Audiokniha se zaměřuje na klíčové dovednosti a hlavní kompetence lektora, jak na nich pracovat a rozvíjet je

Plná srozumitelných, konkrétních a osvědčených nápadů, tipů, triků a doporučení. Jak pracovat se skupinou i jednotlivcem, jak řešit obtížné  a koplikované situace, metody učení a jejich použití. Hlavním záměrem bylo především popsat, co to znamená, jestliže v různých formulářích do kolonky povolání napíšete – lektor.

Audiokniha je určena jak začínajícím lektorům a přednášejícím, tak i těm zkušenějším, kteří v ní naleznou náměty a inspiraci k vylepšení a zpestření své činnosti. Je produktem zkušeností, omylů, chyb i poznání, k nimž se autorka za dobu své praxe dopracovala a která je svým bytostným založením především praktik. V audioknize tak nenaleznete žádné úvahy o historii různých pedagogických směrů, o rozmanitých stylech učení nebo didaktických zajímavostech.

Je to praktický uživatelský manuál.

Jelikož jde o povolání, které mnoho lidí provozuje jako osoba samostatně výdělečně činná, přidala autorka i kapitolu o důležitých aspektech samostatného lektorského podnikání. Pro interní lektory firem a institucí je to nad rámec jejich potřeby, ale třeba bude něčím zajímavá i pro ně. Důraz je kladen na klíčové schopnosti lektora a jeho zvládání vzdělávacího procesu. Zjistíte, proč a jak analyzovat vzdělávací potřeby, jak se připravit na vzdělávací akci a úspěšně zvládnout celý proces lektorování, jaké hry a další aktivizační prvky použít při vzdělávání, jak řešit komplikované situace a problémy nebo proč je důležité závěrečné hodnocení akce a jak je provést. Zkrátka vše, co jako lektoři potřebujete znát, abyste dosáhli viditelných výsledků.

Z audioknihy:

Lektor potřebuje dlouhý dech a znělý hlas. Je vhodné dýchat v kombinaci břišního, hrudního a podklíčkové dechu (zpoza klíčních kostí), tzv. plným jógovým dechem, a mluvit ve střední hlasové poloze s občasným zesílením, ztišením, prohloubením hlasu, pauzami a cílenými přestávkami. Nespěchejte a zárověn mluvte dynamicky. Je to zdánlivý protimluv, ale opravdu jenom zdánlivý. Znamená to, že mluvíte tempem, které posluchači dobře zvládají, neloudáte se a nedrmolíte.

Když to shrneme - obraz lektora je složen z prvků ovlivnitelných a neovlivnitelných nebo ovlivnitelných jen minimálně. Mezi ty druhé patří například naše osobní tempo, stresová odolnost nebo temperament. Ty nám nadělila příroda a těžko s nimi můžeme něco dělat. Mezi ovlivnitelné skutečnosti určitě patří image, způsobilosti a hodnoty. Můžeme je posilovat, prohlubovat jednotlivé prvky, pracovat na zmírnění slabých stránek. Cest a nástrojů je naštěstí mnoho.

Systém vzdělávání vzniká tehdy, když ve firmě či v organizaci lidé (zaměstnanci i management) pociťují potřebu dát svému profesnímu růstu určitý řád. Strategii vzdělávání vytváří firma či organizace, která myslí nejen na současnost, ale i na budoucí potřeby svých lidí i trhu. Učící se organizace jednak znamená, že se rozvoj (profesní i osobní) stal lidem ve firmě vnitřní potřebou, a jednak, že tento stálý růst tvoří součást brandu firmy či organizace.

Příprava je hotová, lektor čeká v učebně, pomůcky a technika jsou zkontrolovány, účastníci pomalu zaujímají svá místa. Nyní jsou na řadě témata související s procesem vzdělávací akce, na která si posvítí tato kapitola. Struktura, péče, pozitivní klima, proces učení. Tedy, jak a čím chci akci začít, jak ji vést a čím ji uzavřít. Jak zajistit, aby se lidé na vzdělávací akci cítili dobře. Jak pracovat s atmosférou vzdělávací akce a nakonec, jak se lidé nejlépe učí.

Seznam kapitol

 • 00 Úvod
 • 01 KAPITOLA PRVNÍ: Co to znamená když aneb Čím chci být
 • 02 KAPITOLA DRUHÁ: Jsem lektor aneb Hlavní kompetence lektora
 • 03 Kompetence lektora
 • 04 KAPITOLA TŘETÍ: Začátek je klíčový aneb Analýza vzdělávacích potřeb
 • 05 KAPITOLA ČTVRTÁ: Příprava je základ aneb Didaktika a metodika vzdělávací akce
 • 06 Workshop
 • 07 KAPITOLA PÁTÁ: Jedeme aneb Proces vzdělávací akce
 • 08 Proces učení - Metody učení
 • 09 KAPITOLA ŠESTÁ: Hry, Hrátky a Icebreakery aneb Aktivizační prvky
 • 10 Hrátky
 • 11 Případové studie - Modelové situace - Simulace - Videotrénink
 • 12 KAPITOLA SEDMÁ: Řešíme problémy aneb Komplikované situace
 • 13 Obtížné situace a jejich řešení
 • 14 KAPITOLA OSMÁ: Hodnocení je zapotřebí aneb Evaluace jako výstup akce
 • 15 KAPITOLA DEVÁTÁ: Zádrhele a kotrmelce aneb Čemu se má lektor vyhnout
 • 16 KAPITOLA DESÁTÁ: Podnikám jako lektor aneb Marketing
 • 17 Propagace služeb
 • 18 Pár slov závěrem

Hodnocení

Rasti

Viacerí to zažili. Téma školenia nadchne, priebeh ďaleko za očakávaniami. Lektor nesplnil očakávania, latka a očakávania nastavená príliš vysoko, a školenie bolo stratou času, aspoň vieme, ako školenie nemá vyzerať. Kniha dáva praktické rady, čo robiť, aby školenie splnilo aj nevypovedané očakávania - príprava, priebeh, po skončení, PR, aby lektor mal dobré recenzie a tak bol úspešný vo svojej profesii.

Alnag

Jelikož sám působím jako lektor, doufal jsem, že se třeba dozvím něco nového, zásadního, něco co mne nějak výrazně posune kupředu. Nestalo se. Knížka není špatná, ale hodí se nejspíše hlavně totálním začátečníkům. Pokud doufáte v nějaké neotřelé nápady z lektorské praxe, můžete zase zapomenout. Více se soustředí na tradiční procesy a součásti školení a působí na mne snad až příliš "školně", což u lektorské práce s dospělými může... více

Radek Novák

Tato kniha mě zrovna moc nezaujala. Paní, která knihu čte, nebo spíše robot, který knihu čte? Ani nevím, ale poslouchat to, je opravdu nepříjemné. Možná toto nejvíce audioknize ubírá hodnocení. JInak jsou v knize docela dobré praktické rady. Spíše než poslech do auto poslouží spíše jako jakýsi checklist před tím, než začnete plánovat výukový kurz. Bohužel v ní chybí nějaké praktické zkušenosti, příběhy ze života apod., které by tuto kni... více

Alica

Pre mňa veľké sklamanie. Čakala som, že sa zdokonalím v komunikácii ale nestalo sa. Kniha je určená len pre profesionálnych lektorov, možno ako učebnica pri skladaní lektorských skúšok, ale pre obyčajného človeka je úplne nepoužiteľná. Jedným z dôvodov je aj to, že sa počúva veľmi ťažko, pretože často sú to poučky a vymenovávanie nejakých pojmov. Po chvíli som to vzdala. Určite je veľa kvalitnejších a zaujímavejších kníh na túto tému.

Sempri

Kniha sa mi velmi pacila. Odporucam vsetkym, co na sebe pracuju. Hlavne tym, ktori chcu ucit a prezentovat. Myslim, ze je stale koho ucit, deti, kolegov, priatelov. Autorka velmi dobre prezentuje, kedze ma dlhorocne skusenosti v danej oblasti. Su tam aj pribehy, takze si zaujemci pridu na svoje. Aj doibre ozvucenie a celkovy dojem je pat hviezdiciek.

Audiokniha Čtyřhodinový pracovní týden: Timothy Ferriss
0:00
0:00

Čtyřhodinový pracovní týden

Timothy Ferriss

Čte: Robert Jícha

Audiokniha Nepostradatelní: Seth Godin
0:00
0:00

Nepostradatelní

Seth Godin

Čte: Marek Berger

Audiokniha Na volné noze: Robert Vlach
0:00
0:00

Na volné noze

Robert Vlach

Čte: Petr Hanák

Audiokniha Designérem vlastního života: Bill Burnett, Dave Evans
0:00
0:00

Designérem vlastního života

Bill Burnett, Dave Evans

Čte: Gustav Bubník