Robert Vlach: Vztahy mezi freelancery jsou velice kolegiální a přátelské

13.05.2018
Autor: ProgresGuru, Robert Vlach

Robert Vlach je na volné noze od konce 90.let, začínal ve Španělsku jako kontraktor v oblasti vývoje webových služeb. V roce 2005 založil portál Na volné noze, nyní jádro této komunity tvoří více než 900 profesionálů. Robert získal v roce 2011 ocenění Živnostník roku, poté založil 1. evropský think-tank pro freelancery a nyní poskytuje poradenství pro živnostníky a podnikatele. Je autorem vůbec první knihy pro nezávislé profesionály v češtině Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové. Nyní jeho kniha vyšla jako audiokniha a Robert mi odpověděl na pár otázek.

Robert Vlach: Vztahy mezi freelancery jsou velice kolegiální a přátelské

Roberte, na jaké otázky se tě nejčastěji volnonožci ptají? Jaké jsou odpovědi? Změnily se nějak v průběhu let?

Byl bych velmi znepokojený, pokud by se postupem let otázky volnonožců a všech, kdo se o freelancing zajímají, neměnily. Považoval bych to za selhání osvěty, kterou děláme. Ale tak tomu naštěstí není a ohniska zájmu se postupně přesouvají k novým i náročnějším tématům. Ta, která ve své době trendovala, jako např. coworking, digitální nomádství, přeshraniční spolupráce, průzkumy freelancingu u nás či ve světě, nebo třeba ergonomie práce vsedě a vestoje, jsou dnes mezi freelancery v širším povědomí. Poslední dobou se dotazy často odvíjí z mé knihy Na volné noze, protože oslovila spoustu lidí, kteří dříve vůbec o freelancingu nepřemýšleli jako o svébytné formě podnikání.

Jak se za tu dobu změnil ty? Jak je na tom freelancing v Česku?

Jako každý se pochopitelně měním s věkem a zkušenostmi. Ale pokud jde o změny spojené s podporou podnikání na volné noze, jíž se věnuji, rozhodně mě velmi změnila péče o komunitu českých freelancerů jako takovou. Pořádáme dost akcí, spoustu významných českých profesionálů znám osobně a tahle část mé práce mě nesmírně naplňuje. Často totiž shledávám, že vztahy mezi freelancery jsou velice kolegiální a přátelské, což je mimochodem charakteristické pro vyspělé freelance trhy — na těch méně rozvinutých jsou freelanceři více izolovaní, méně spolupracují a častěji se pak vnímají jako konkurenti. Péče o komunitu má ovšem i své stinné stránky a znám i dost zakladatelů komunit, kteří došli až na hranici vyhoření. Mně se to naštěstí vyhnulo díky tomu, že jsem se už dříve o pár online i offline skupin či komunit staral, prakticky od studentských let. Obecně jsem přesvědčen, že community management je asi nejméně popsanou oblastí managementu, což je škoda.

Čemu se momentálně věnuješ? Co plánuješ v blízké budoucnosti?

Projekty, které mě právě v této chvíli baví a zaměstnávají nejvíc, se týkají zahraničí. Jednak pracuji intenzivně na přípravě zahraničního vydání mé knihy Na volné noze. V uplynulých třech měsících jsem strávil stovky hodin nad úpravou celého rukopisu pro globální čtenářské publikum a překlad je v plánu na léto. Dalším takovým projektem je naše aplikace Procesoid na procesní řízení, s níž opět cílíme na mezinárodní trh. Jsme úplně na začátku, ale ten projekt nás baví a těším se, že se na něm opět naučím něco nového.

Byl jsi vůbec někdy zaměstnaný?

Zaměstnaný jsem byl jen přechodně v období, kdy jsem procházel pracovním vyhořením a hledal nový životní směr, zakotvil jsem ve valtickém vinařství a každodenní práce na čerstvém vzduchu mi dost pomohla. Založení portálu Na volné noze v roce 2005 bylo vyústěním mé několikaleté snahy pomáhat kamarádům freelancerům v mém bezprostředním okolí. Obecně se snažím okruh a rozsah této podpory postupem let zvětšovat a překlad mé knihy je toho součástí.

Kdy začal portál Na volné noze generovat zisk?

Projekt Na volné noze byl ziskový od prvního roku fungování. Jako podnikatel považuji za důležité vytvářet služby, které jsou ziskové, protože jedině tak jsou dlouhodobě udržitelné. Moje motivace do projektu jít je většinou jiná, jako třeba v tomto případě podporovat české nezávislé profesionály, ale zisk vidím jako předpoklad pro setrvání v určitém tempu a posilování vytrvalosti do cíle.

Kam to posunout? Jak je na tom vlastně freelancing v okolních státech?

Národní freelance ekonomiky se v rámci EU liší poměrně dost a podle průzkumu, který jsme před časem dělali, se to dost odvíjí jak od legislativy a podmínek pro drobné podnikání, tak od úrovně podpory volnonožců nějakou asociací či projektem našeho typu. V některých zemích tato podpora prakticky chybí, nebo je vyloženě nedostatečná, proto mj. stále uvažuji o nějakém evropském konceptu zaměřeném na freelancery, ale zatím to ještě není ani ve fázi příprav.

Že hodně čteš je jasné, co třeba audioknihy?

Četba je pro mé vzdělávání se rozhodně důležitá, ba klíčová. Audioknihy ale miluju, každoročně naposlouchám přes Audible desítky titulů v originále, jednoznačně je to pro mě cesta jak být a zůstat aktivním čtenářem.

A co v češtině? Vybral by sis něco u nás?

ProgresGuru znám skrze Melvil, mého vydavatele, protože jste produkovali některé jejich tituly. Vybral bych si Restart, Zbraně vlivu, Válku umění nebo Hlubokou práci.

Co bys nám doporučil k vydání, děláš to, ne? Které knihy tě v poslední době ovlivnily nejvíce?

Je to přesně tak, dost často se snažím ponouknout vydavatele, které znám, aby se zajímali o knihu, která mi přišla nějakým způsobem výjimečná a dosud nevyšla česky. Knih, které mě ovlivnily nebo nějak hluboce zasáhly, je spousta. Z posledních let určitě To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Dále pak Boží blud, Rudý zákon, Fearsův Churchill, z odbornějších pak třeba Case Against Sugar nebo Future Crimes, ty bych ostatně velmi rád slyšel i v českém překladu. Jak vidíš, chybí tam beletrie, které čtu dost, ale už na mě asi nemá takový vliv jako non-fiction žánry.

Jaký typ knih naopak nesnášíš?

Co vyloženě nemusím, je intelektuální arogance, kdy autor prezentuje své omezené až subjektivní názory jako Pravdu či Cestu, prostě takový ten intelektuální brak, který se bohužel netýká jen béčkové motivační literatury.

 

Přemýšlíte o svém prvním podnikání na volné noze? Chcete se jako freelanceři zlepšit a osvojit si nové schopnosti? Toužíte po nezávislosti, svobodě a volnosti? Nebo s „volnonožci“ spolupracujete?

Pusťte si do sluchátek jedinečného průvodce světem podnikání na volné noze, který u nás nemá obdoby. Za zlomek ceny vám ušetří spoustu zbytečných starostí.