Já se neotužuju, dělám Wim Hofovu metodu

03.10.2020
Autor: Jan Linhart, majitel ProgresGuru

Vlézt do ledové vody. Jen tak, protože chcete. Protože víte, proč to chcete. Zdá se vám to nereálné? Minulý víkend jsem zakončil tím, že jsem se ponořil do vody plné ledu. Ve Vizovicích, na kurzu Wim Hofovy metody (WHM) pod vedením Jakuba Chomáta, jednoho ze tří certifikovaných instruktorů WHM v České republice. A cítil jsem se skvěle. Stejně jako ostatní účastníci. Nejstarší měl 59 let a kurz zvládl bravurně. Wim Hofova metoda, kterou kvůli svým výsledkům a vědecky ověřeným metodám provozuje stále více lidí po celém světě, se tak pochopitelně dostává do popředí zájmu i u nás. A není se čemu divit. Není totiž jen o pobytu ve studené vodě, ledové terapii nebo otužování. Je hlavně o dechu a práci s vlastní myslí. Lehce se ji naučíte a nezabere vám více než 20-30 minut denně. Skutečně funguje. Zbaví vás stresu, naučí vás lépe a rychleji relaxovat, posílí vám imunitu, zvýší sebevědomí, pomůže od bolesti, upraví tělesnou váhu anebo vám už třeba nebude tolik zima. Za sebe však můžu říct, že pozitiv je mnohem více. Wim Hofovu metodu dělám asi rok a jen tak s ní nepřestanu. Proč?

Já se neotužuju, dělám Wim Hofovu metodu

Do studené vody ani náhodou

Znáte ten pocit, když vám někdo řekne, že se otužuje? Nejspíš se vám přežene mráz po zádech, vzpomenete si na to, jak vám doma netekla teplá voda, na ochlazovací bazének po sauně, převrácení raftu v půlce listopadu… Dokonce si vzpomenete na to, když poprvé nohou testujete teplotu vody, než do ní vlezete. Je tak studená.

Úplně vám rozumím, byl jsem přesně takový. Samozřejmě jsem si byl vědom benefitů otužování na imunitu svého organismu a několikrát jsem to vyzkoušel. Dětské nemoci, všelijaké chřipky, angíny a třeba i pouhé „rýmičky“ dokážou pěkně potrápit. Stejně jsem nikdy dlouho nevydržel. Horká sprcha vždy nakonec vyhrála. Teplotní komfort vyhrál. Dám si céčko ráno nalačno, to by mohlo stačit, říkal jsem si.

Wim co?

Už takový nejsem. Přistupoval jsem k tomu špatně. Tedy, nepřistupoval jsem k tomu nijak. Do doby, než jsem náhodounarazil na Wim Hofovu metodu, když jsem hledal nová témata pro naše audioknihy ProgresGuru. V podstatě si vždy vyberu téma, k tomu se snažím dohledat ty nejlepší tituly, ty si projdu a potom si zcela subjektivně vyberu ten nejvhodnější pro audio verzi – v tomto konkrétním případě šlo o audioknihu Scotta Carneyho, Co tě nezabije, kterou jsme vydali v ProgresGuru v únoru 2020.

Někdo se mi v tu dobu navíc zmínil, že dělá Wim Hofovu metodu. To mě zaujalo a kniha Scotta Carneyho mě nakonec přesvědčila. Natolik, že já sám WHM dělám pravidelně už téměř rok. Minulý víkend jsem se zúčastnil kurzu u Jakuba Chomáta, jednoho ze tří certifikovaných instruktorů WHM metody v ČR. Ten jsem zakončil v ledové vodě, která měla asi 4 stupně Celsia. A bylo to skvělé.

Jak to může říct člověk, který se po sauně sprchoval teplou vodou? Kdo je Wim Hof? Co je to za metodu? Proč bych ji měl dělat? Tímto článkem odpovím pouze na první otázku, další odpovědi a potřebné informace najdete v odkazech na konci článku.

Jakože blbě dýchám?

Vždy mě fascinoval lidský mozek a možnosti naší mysli. Na druhou stranu jsem celkem pohodlný a snažím se vždy najít tu nejjednodušší cestu. Jako každý jsem si šel někdy zacvičit, zkoušel jsem běhat, meditovat. Navštěvoval jsem pilates, jógu, dokonce i tai-či. Vyzkoušel všelijaké techniky proti stresu. Důvody a potřeby byly zřejmé. U ničeho jsem však stejně nevydržel. Nebavilo mě to a po čase přestalo zajímat. Wim Hofova metoda mě ale uchvátila.

Neustále jsem také hledal něco, co mi pomůže s mými migrénami. Ne tak častými, ale celkem silnými. Těmi trpím zhruba od svých 15 let. V jednu chvíli se mi to všechno spojilo, docvaklo. Uvědomil jsem si, že všechno, co jsem dělal, a v budoucnu bych ještě velmi pravděpodobně vyzkoušel, má něco společného. Dýchání. Správné a vědomé dýchání. Potom jsem objevil Wim Hofa. A od té doby mě migrény netrápí.

Wim Hofova metoda je tak jednoduchá

Wim Hofova metoda se skládá ze tří základních částí. Dechové cvičení, otužování a práce s myslí. Společně všechno náramně funguje a má blahodárný vliv na tělo i psychiku. Na WHM oceňuji také to, že mi nezabere moc času. Během 20-30 minut si každé ráno zadýchám a jdu pod studenou sprchu. Mezi tím si většinou ještě 10-15 minut zacvičím. Potom se nasnídám. Výsledky jsou úžasné.

Mám výrazně lepší imunitu. Pokud se mi náhodou podaří chytnout „rýmičku“, za 2-3 dny se jí dokážu zbavit. Dechovým cvičením si totiž nejen změníte alkalitu krve z kyselé na zásaditou, ale současně ve svém těle aktivujete protizánětlivé procesy.

Stres? Zima? To jsme pořád jen na povrchu. Co třeba zrychlená regenerace a léčba zranění? Mé migrény? Vyzkoušel jsem snad všechno, včetně klasických medikamentů. Některé mě otupovaly, jiné mi výrazně zhoršovaly náladu. Nakonec jsem preventivně bral dva každý den. Teď neberu žádný. Pokud na mě jde migréna, dokážu jí celkem rychle zastavit. Pouhým dýcháním a svou myslí.

Studená voda vás má něco naučit, ne trápit

Ke studené vodě už nepřistupuji pouze jako k otužování. Podpora kardiovaskulárního systému, efektivnější distribuce a látková přeměna, lepší trávení, spalování tuků…. Věděli jste třeba, že co se výdeje energie týče, pouhé 2 minuty v ledové vodě jsou ekvivalentem 40 minut běhu?

To všechno je vedlejší produkt. Studená a ledová voda je mi především učitelem. Prohlubuje a zintenzivňuje rozhovor se svým vlastním tělem. Díky tomu ho dokážu lépe ovládat. Netlačím na sebe, užívám si to. Když se mi pod studenou vodu nechce, nejdu tam. Pravdou ale je, že se to moc nestává.

Nemám ambice ani potřebu vyjít bez oblečení na Sněžku, překonávat rekordy. Metodu používám tak, jak to mně samotnému vyhovuje. Už tolik netrpím zimomřivostí, stále vnímám chlad, jen jinak. Dokážu lépe ovládat své emoce, jsem mnohem klidnější a vyrovnanější.

Vyzkoušejte to na vlastní kůži

Audiokniha Scotta Carneyho a Wim Hofova metoda mi změnila život. Vám ho změní taky, pokud budete chtít. Možná vám to zní jako z nějaké ezoterické příručky, ovšem v tomto případě jde o vědecky ověřené metody, které fungují a mají výsledky. Přesvědčíte se nejlépe sami, když WHM vyzkoušíte a poprvé pocítíte.

Nejlépe se to naučíte pod dohledem dobrého instruktora. Ze své zkušenosti můžu doporučit Jakuba Chomáta, certifikovaného instruktora WHM v ČR. Mimochodem, úžasného člověka. Na jeho workshopu jsem strávil necelých 8 hodin, a přestože už nějakou dobu WHM praktikuji, spoustu věcí jsem si vyladil, dostal nové odpovědi a celkově si to užil náramně. Taky, ponořit své tělo do vody se 150 kg ledu se vám nestává každý den. Byl to zážitek!  

Poslechněte si audioknihu a využijte slevu na kurz WHM

U audioknihy Co tě nezabije od Scotta Carneyho jsme na ProgresGuru.cz právě snížili cenu na 299 Kč. Za tuto cenu si ji můžete pořídit do neděle 18. 10. 2020 (prodlouženo do neděle 25. 10. 2020). Nákupem získáte také možnost absolvovat u Jakuba kurz WHM s 10 % slevou. Pokud o workshop za výhodnější cenu máte zájem, stačí nám následně napsat. Pošleme vám slevový kód. Tato nabídka platí i pro stávající zákazníky, kteří si u nás už audioknihu zakoupili.

Wim Hof a WHM mě zajímá, chci více informací

Wim Hof – Dokument od VICE CZ titulky

Co tě nezabije, Scott Carney (audiokniha)

Ledovou koupelí k seberozvoji. Naučte se díky chladu kontrolovat svou mysl (reportáž Víkend, TV Nova)

Téma Dana Tržila: Otužování (podcast)

Co člověka posiluje (článek týdeník Respekt)

Wim Hof vyučuje metodu dýchání podle Wima Hofa (video)

Řízené dýchání Wim Hofovy metody (anglicky)

WHM breathing s Jakubem (česky)

Workshopy a kurzy WHM v ČR (Jakub Chomát)

Video kurz Wim Hofa (základní kurz zdarma)

Mobilní aplikace WHM metody od Wim Hofa (Android, iOS)

Souhrn meditačních a reaxačních technik (audio)

Klín, Scott Carney (vydáme v roce 2021)