Jak posílit své sebevědomí a využít svých předností

23.09.2019
Autor: ProgresGuru

Jestli taky patříte k lidem, kteří o sobě málokdy řeknou, že jsou dobří, tak vítejte v klubu. A protože máme očividně stejný problém, určitě už se vám v životě taky párkrát stalo, že jste narazili na člověka, který byl neschopný až to bolelo, ale jeho sebevědomí z něj doslova stříkalo. Umí se totiž dobře ocenit.

Jak posílit své sebevědomí a využít svých předností

Pokud se neumíte ocenit, nedivte se, že vám chybí sebevědomí

Sebevědomí každého člověka se v zásadě opírá o dva pilíře – o přijetí druhými a o hodnocení sebe sama, svých schopností a výsledků své práce. Čerpat sebevědomí z těchto zdrojů je ale pro velkou spoustu lidí obtížné, ne-li nemožné. Často totiž nebývá pohled druhých lidí na jedince s nízkým sebevědomím zrovna pozitivní a málokdo je taky schopný nezaujatého pozorování.

Proto pokud byste chtěli posílit své sebevědomí, musíte se s touhle skutečností realisticky vyrovnat.

To znamená, jakkoliv ohraně to bude znít, přestat se pokoušet zalíbit druhým lidem a žít podle jejich představ a očekávání. Protože takový přístup je nesmyslný a je stejně odsouzený k neúspěchu, který se dostaví velice brzo.

Proč mít vyšší sebevědomí 

Mít sebevědomí je mnohem důležitější, než si asi myslíte. Přiměřené sebevědomí má totiž spojitost s téměř každým aspektem vašeho plnohodnotného života.

Lidé s vyšším sebevědomím jsou odvážnější a jsou mnohem jednodušeji schopni umlčet hlas ve své hlavě, který jim říká: „To nedokážu.“

Jsou více motivovaní, protože se dokážou pochválit za dobře odvedenou práci. S tím vším souvisí větší psychická odolnost, vytrvalost, sebereflexe nebo také lepší vztahy s okolím.

To nejdůležitější, sebedůvěra z vás dostane to nejlepší a pomůže vám využít vašeho plného potenciálu.

Hodnocení sebe sama

Přijetí druhými úplně neovlivníte. Naopak s druhým pilířem už se pracovat dá. Je důležité přijít se seznamem dovedností a schopností vám vlastních, připustit si realitu a ocenit se za výkony, které podáváte.

Vezměte si papír a tužku, posaďte se někam, kde vás nebude nikdo rušit. Následně napište seznam věcí, ve kterých jste dobří nebo úspěchů, kterých jste dosáhli. Nepotřebujete na to vysokoškolský diplom z raketového inženýrství, můžete se ocenit například takto.

1. Pracuju na svém osobním rozvoji (a dělám to už jen třeba tím, že čtu tento text nebo poslouchám rozvojové audioknihy).

2. Jsem schopný učit se nové věci.

3. Umím pomáhat lidem, dokážu je vyslechnout a podpořit (oplývám schopností empatie)

4. Mám na světě své nezastupitelné místo (ne každý má být lékařem a záchranářem, svět potřebuje rovnováhu a já jsem jedinečný – díky tomu, co dělám, udržuju všechno na svém místě).

5. Jsem stále v pohybu, mám vnitřní sílu a odhodlání bojovat za to, co je mi drahé

6. Mé zvláštní nadání není jen nějaká výstřednost – to, že tak rád hraju šachy a dobře rozumím jejich taktice je dar, který by byla škoda nerozvíjet.

7. Jsem odlišný, fyzicky i psychicky (jak by to na světě vypadalo, kdybychom byli všichni stejní? Už žádná umělecká díla, žádné lásky, žádná dobrodružství, jen nuda a šeď).

8. Dokážu pracovat bez ustání a dělat smysluplné věci, i když se druhým lidem v dnešní době úplně smysluplné nezdají.

9. Mám bohatý vnitřní život – nejsem divný, naopak jsem ohromně zajímavý a díky svým intenzivním emocím se dokážu nadchnout, strhnout sebou ostatní a být zábavný a nápaditý.

10. ..............................................................

Vidíte, není to žádná věda. A už vůbec ne ta raketová. Dejte dohromady svůj seznam, zamyslete se nad jednotlivými jeho body a zkuste se za ně ocenit a poplácejte se po rameni. Ne obrazně, ale doslova. Pochvalte se za dobře odvedenou práci.

Dejte tomu čas a vytvářejte si takové seznamy opakovaně. Noste je u sebe. Musíte si připomínat, že jste v určitých věcech dobří a nenahraditelní, že jste schopní a oplýváte spoustou dovedností. Uvidíte, že vás během opakování napadne spousta dalšího, vaše sebevědomí se zvýší a možná dokážete něco skvělého.

Ale znáte to, nic se nemá přehánět.