5 vědecky podložených způsobů, jak se v životě lépe rozhodovat

13.06.2019
Autor: ProgresGuru

Myslíte si, že máte všechna svá rozhodnutí plně pod kontrolou? Neříkejte! Co třeba takhle minulý týden v obchodě, když jste si koupili dvě plechovky tuňáka a k tomu jste dostali jednu zaručeně zdarma? Nebo když jste si zdarma stáhli na netu e-book? Je normální, že emoce většinou předběhnou rozum. Máme pro vás 6 tipů, jak omezit impulzivní rozhodování a mít ho víc pod svou taktovkou.

5 vědecky podložených způsobů, jak se v životě lépe rozhodovat

Představte si, jaký by byl váš svět, kdybyste prokoukli všechny marketingové, reklamní a přesvědčovací finty.

To by byla docela nuda, ne?

Tak ještě jednou: Jaké by to bylo, kdybyste dokázali v určitých situacích říci emocím „hele, dejte si na chvíli voraz, teď je na řadě rozum“ a uměli se rozhodnout prakticky?

Bylo by to fajn a může to být fajn. Podle výzkumů totiž můžeme udělat pár věcí, abychom si přesněji odůvodnili rozhodnutí a mírně odstrčili impulzivní chování.

Tady máte 5 praktických ukázek, jak to udělat:

 

1. Koukněte se na věc z pohledu třetí osoby

Až zase půjde do tuhého a budete se potřebovat rozhodnout chytře a s rozmyslem, „vystupte“ ze svého těla.

Studie z časopisu Psychological Science ukazuje, že když uvažujete o situaci ze svého pohledu, je méně pravděpodobné, že použijete moudré úvahy. Když na to mrknete z úhlu pohledu „nezúčastněné“ osoby, zvažujete i další perspektivy a scénáře, jak se může problém rozvinout.

Představte si, že jste v konfliktu se svým partnerem/partnerkou. Moc dobře víte, jak to skoulet, ale v záchvatu emocí řeknete něco, čím se na celý den oba naštvete. Když se na chvíli oddělíte od svého těla a budete přemýšlet z jiného úhlu, určitě to dopadne lépe. Testováno na lidech.

2. Přemýšlejte v jiném než rodném jazyce

Zkuste si to – funguje to. Trik spočívá v tom, že když přemýšlíte o situaci v cizím jazyce, odbouráte některé emocionální souvislosti, které jsou obvykle spjaté s rodným jazykem. Tím se snadno „odpojíte“ a uvažujete racionálněji.

Myšlení je taky trochu pomalejší (pokud nemluvíte cizím jazykem jako rodilý mluvčí), musíte se víc soustředit a nemáte tak prostor zabývat se emocemi.

3. Pěstujte svou emoční inteligenci

Emoční inteligence je schopnost znát a řídit své vlastní emoce a chápat emoce ostatních. Podle studie Univerzity Toronto pomáhá vysoká emoční inteligence zkrotit zkratová či impulzivní rozhodnutí tím, protože těm emocím prostě rozumíte, ať jsou negativní jako stres, úzkost, nebo pozitivní jako vzrušení a radost.

Emoční inteligence může být důležitější než IQ a její trénink vás tak všeobecně v životě posune. Jak na to si můžete poslechnout v naší audioknize od Daniela Golemana – Emoční inteligence.

4. Vezměte v potaz prostředí, ve kterém se rozhodujete

Věřte, nevěřte, intenzita osvětlení zesiluje pozitivní i negativní emoce člověka. Na torontské univerzitě to podložili výzkumem: Vzali studenty do velmi jasné místnosti a dávali jim různé podněty. Ti pak uvedli, že smyšlené postavy byly agresivnější ve srovnání s tmavou místností.

Jedna z asistentek výzkumu, Alison Jing Xu řekla, že jasné světlo zintenzivňuje počáteční emoční reakci, kterou máme k různým druhům podnětů, včetně produktů i lidí.

5. Dejte si při rozhodování čas

Když se rozhodnete jenom o zlomek vteřiny později, výrazně tím zlepšíte přesnost svého úsudku. Podle studie PLoS ONE odložením rozhodovacího procesu o 50 až 100 milisekund umožníte mozku soustředit pozornost na nejdůležitější informace a zablokovat rozptýlení.

V praxi to vypadá jednodušeji: Dřív, než se chystáte rozhodnout, nebo učinit zásadní krok, zastavte se na pár sekund a popřemýšlejte. Uvidíte, jaký to je rozdíl.

 

Tohle je takový malý základ. Jestli chcete mít svá rozhodnutí pod kontrolou, rozhodovat se lépe a nepodléhat marketingovým tlakům, omrkněte naši novou audioknihu od Dana Arielyho – Jak drahé je zdarma.

Dan Ariely vám v ní ukáže na konkrétních a překvapivých příkladech podložených výzkumy, jak to s námi markeťáci koulí a jak je „odpálkovat“.