Úžasný objev pro naše zdraví

02.03.2019
Autor: ProgresGuru, Matthew Walker

Představte si, že by vědci objevili nový způsob léčby zajišťující dlouhověkost. Posiluje paměť a podporuje kreativitu. Budete díky němu vypadat líp a zajistí vám štíhlou linii. Snižuje riziko mrtvice a srdečního infarktu. A co takhle kdyby vás ještě ochránil před nachlazením a chřipkou? Měli byste o takový způsob léčby zájem?

Úžasný objev pro naše zdraví

Říkáte, že určitě? A kolik byste byli ochotni za takovou léčbu zaplatit?

Co když vám řekneme, že už dávno existuje a je téměř zadarmo. Nevěříte?

Všechny výše popsané blahodárné účinky se projeví po dobře prospané noci.

Ano, takhle jednoduché to je.

Ne nadarmo se říká, že spánek je všelék. Fakta dokládající uvedené účinky byla zdokumentována už ve více než sedmnácti tisících vědeckých zprávách. A i přes všechna prokázaná pozitiva spousta z nás plnou dávku zcela přírodního léku odmítá. A to s sebou přináší strašlivé následky.

Vlivem nedostačující veřejné informovanosti si většina z nás neuvědomuje, jak mocným všelékem spánek je. Spánek je hlavní univerzální poskytovatel zdravotní péče. Ať už jde o jakýkoliv fyzický nebo duševní problém, spánek vám vždycky dokáže něco předepsat.

Spánek není jen absence bdělosti

Je mnohem víc. Noční spánek je neskutečně komplexní, metabolicky aktivní a záměrně uspořádaná řada jedinečných fází. Na spánku závisí nespočet mozkových funkcí. Každá spánková fáze má v různou noční dobu různě prospěšné účinky na mozek. Zkrátíte-li kteroukoliv z nich, podepíše se to na vašem mozku.

Spánek už mnohokrát dokázal, že funguje jako vynikající podpůrný prostředek paměti. A to jak před učením, kdy připravuje váš mozek na ukládání nových vzpomínek, tak po učení, kdy novou látku upevňuje a zamezuje zapomínání. Proto se také říká, že nejlepší doba na procvičování cizího jazyka je před spaním.

Když jsme bdělí, mozek neustále získává a vstřebává nové informace. V audioknize Proč spíme od Matthewa Walkera se doslechnete, že se tyto informace ukládají do dočasného uložiště v mozku. Nevýhodou tohoto úložiště je, že má omezenou kapacitu. Jakmile překročíme jeho kapacitu, hrozí nám, že nebudeme moci přidávat další informace nebo mozek přepíše jednu vzpomínku druhou. Spánek obnovuje schopnost mozku učit se nové věci tím, že vytváří prostor pro nové vzpomínky.

Další výhoda spánku pro paměť nastává po učení. Je to takové tlačítko ULOŽIT pod nově vytvořenými soubory. Spánek tímto chrání nově nabyté informace a poskytuje jim imunitu vůči zapomenutí. Procento udržení vzpomínek vlivem spánku se pohybuje mezi dvaceti až čtyřiceti procenty oproti stejné době strávené v bdělosti. Díky tomuto zjištění se můžete přestat stresovat, že se na důležitou prezentaci či zkoušku připravujete večer před daným termínem. Jak vidíte, je to naprosto ideální čas pro zapamatování informací.

Spánek a práce

Může délka spánku ovlivňovat kvalitu práce nebo naši produktivitu? Jednoznačně ano!

Doporučovaných sedm až devět hodin spánku denně se během týdne nedaří dodržet více než pětašedesáti procentům populace ve vyspělých zemích. Zatímco osm a více hodin spánku si v pracovním týdnu v průměru dopřává pouhých třicet procent dospělých obyvatel, o víkendu se téměř šedesát procent lidí rozmazluje osmi či více hodinami spánku. Každý víkend nastává hromadné splácení spánkového dluhu. Spánek ale nezná žádný úvěrový systém. Mozek už nikdy nemůže získat zpět spánek, o nějž byl jednou připraven. Spánek nelze „později“ vrátit, aniž by to nemělo nepříznivý dopad.

Proč by tato skutečnost měla zajímat celou společnost nebo obchodní firmy?

Nedostatek spánku neboli spánková deprivace negativně ovlivňuje celou řadu klíčových schopností nezbytných ve většině zaměstnání. Proč tedy vynášíme až do nebe výkonnost zaměstnance, který je do jedné v noci k dispozici na e-mailu a poté před šestou nakluše do kanceláře?

Součástí mnoha podnikových kultur je nepřirozená, ale pevně zakořeněná představa o zbytečnosti spánku. Audiokniha Lídři jedí poslední od autora Simona Sineka vysvětluje, že tento přístup přetrvává částečně proto, že lidé na vedoucích pozicích mylně staví rovnítko mezi dobou strávenou prací a produktivitou. Tento omyl se firmám pořádně prodraží. Podle výzkumu nedostatečný spánek okrádá ekonomiku o více než dvě procenta HDP, což je stejná částka, jaká se vynaloží například na armádu, nebo investuje do vzdělání.

A proč má vlastně nedostatek spánku tak destruktivní účinky na výkonnost zaměstnance?

Na ukazatele výkonnosti firem a tedy i zaměstnanců má vliv celá řada charakteristik. Nejčastěji to je tvůrčí myšlení (kreativita), inteligence, motivace, efektivita samostatné práce i práce v týmu, emoční vyrovnanost nebo čestnost. A všechny tyto vlastnosti nedostatek spánku systematicky poškozuje. Ospalí zaměstnanci jsou neproduktivní zaměstnanci. Nevyspalí jedinci přicházejí s nižším počtem možných řešení problémů, s nimiž se během práce setkávají. Nevyspalí zaměstnanci tedy určitě nebudou hlavním motorem pokroku a inovací ve vaší firmě.

Charles Duhigg ve své audioknize Síla zvyku říká, že klíčem ke změně, vyšší produktivitě nebo změně celé společnosti je pochopení toho, jak fungují zvyky. Zaměstnanci a firmy však zapomínají na to, že když je pracovník nevyspalý, jeho produktivita klesá, a tudíž potřebuje ke splnění každého úkolu delší dobu. S tím jdou ruku v ruce častější přesčasy a nutnost pracovat až do večera, takže člověk se z práce vrací pozdě a chodí spát ještě později, přičemž ovšem musí vstát dříve, aby stihl nedodělanou práci a začarovaný kruh je na světě.  

Naštěstí to již pochopili například v Google i jinde, kde svým zaměstnancům v praovní době umožňují dvacetiminutovou spánkovou siestu (tzv. short nap/coffee nap). Nevyrovná se to nočnímu spánku, ale ... Kdykoliv si totiž dáte krátký spánek, budete po probuzení bystřejší, chytřejší a příjemnější na lidi kolem sebe. Někdy to zkuste, protože nedostatek spánku se podepisuje i na těch nejjednodušších činnostech vyžadujících minimum námahy. Spánková deprivace vede i k nižší spokojenosti s prací, což není nijak překvapivé vzhledem k tomu, jaký negativní vliv má nedostatek spánku na emoční rozpoložení.

Elixír na psychickou a tělesnou pohodu

Lidé se během pouhých sta let odklonili od biologicky podmíněné dostatečného spánku. Tichá epidemie úbytku spánku představuje největší zdravotní problém, se kterým se obyvatelé vyspělých zemí potýkají. Je jen na nás, abychom si konečně uvědomili, že nastal čas přihlásit se o své právo na celou noc spánku bez studu a obavy z toho, že nás bude někdo považovat za lenocha. Tak si pojďte do života opět vnést ten nejmocnější elixír na psychickou a tělesnou pohodu. Dopřejte si kvalitní spánek. Matthew Walker, jako jeden z mála autorů, vám nebude mít vůbec za zlé, když u jeho audioknihy Proč spíme usnete.  Vlastně vás k tomu bude přímo vybízet.