7 audioknih, které si poslechnout před koncem roku

19.12.2018
Autor: ProgresGuru

Co se děje před koncem každého roku? Do 24. prosince horečně sháníme dárky, abychom je s vypětím všech sil zabalili a položili pod stromeček. A jakmile skončí vánoční svátky, přemýšlíme, jak a kde oslavíme Silvestr. S tím, jak se blíží konec roku, bilancujeme. Hodnotíme, co se nám v uplynulém roce povedlo, co jsme tak úplně nezvládli, a čeho bychom v novém roce chtěli zaručeně dosáhnout. Ano, dáváme si předsevzetí. Ale jaké předsevzetí je to správné? Jak by mělo vypadat, aby bylo splnitelné? Pro inspiraci, jak se ve svém životě, kariéře nebo podnikání posunout dál, doporučujeme poslechnout si alespoň jednu z následujících sedmi audioknih.

7 audioknih, které si poslechnout před koncem roku

  

Nejčastějším předsevzetím je změna. Znáte to, budu více cvičit, budu zdravěji jíst, začnu hubnout, přestanu kouřit,... Zkrátka se, a to velmi uvážlivě a odhodlaně, rozhodnete ke změně. Od prvního. Většina našich rozhodnutí, která denně provádíme, se mohou zdát být výsledky dobře uvážených rozhodnutí, ale ve skutečnosti jimi nejsou. Jsou to zvyky. A přetvoření zvyku není vždy jednoduché nebo rychlé. Ale možné to je. První audiokniha vám ukáže, jak na to.

 

 

1. Síla zvyku

Podtitul: Proč děláme, to co děláme, a jak to změnit
Autor: Charles Duhigg
Interpret: Jiří Schwarz
Délka: 12 hod 37 min

Co jste dnes ráno po probuzení udělali jako první? Dali jste si sprchu, přečetli e-maily nebo si dali snídani? Vyčistili jste si zuby před nebo po oblékání? Zavázali jste si nejdřív pravou nebo levou botu? Kterou cestou jste jeli do práce?

Přestože mají zvyky jen velmi málo významu samy o sobě, postupem času mají (jako například chuť na jídla, která si rádi objednáváme, to, co říkáme dětem každou noc před spaním, jestli šetříme nebo utrácíme, jak často cvičíme a způsob, jakým organizujeme naše myšlenky a pracovní záležitosti) neskutečný dopad na naše zdraví, produktivitu, finanční situaci a pocit štěstí.

Potřebujete zkrátka vědět, proč děláte to, co děláte. Jak se zvyky utvářejí. A jak je změnit. Musíte porozumět tomu, jak zvyky rozložit na části a přeskládat tak, aby fungovaly podle vašich představ. Pokud chcete zjistit, jak se donutit méně jíst, více cvičit, efektivněji pracovat a zdravěji žít, zaposlouchejte se do audioknihy Síla zvyku od Charlese Duhigga

Článek na blogu pro více informací: Bažící mozek aneb jak vytvořit nové zvyky

 

2. Válka umění

Podtitul: Odblokujte svou kreativitu a vyhrajte tvůrčí bitvy
Autor: Steven Pressfield
Interpret: Petr Hanák
Délka: 3 hod 01 min

Pokud se chystáte na změnu a opravdu v ní chcete vydržet, budete se muset připravit na souboj. Na souboj s vaším druhým já. A protože je vaší součástí, je stejně chytré jako vy. Dokáže tak vymyslet opravdu originální výmluvy.

Přivezli jste si někdy domů běžecký pás, na který se nakonec jenom chytal prach? Přestali jste držet dietu, chodit na kurz jógy nebo praktikovat meditaci? Viděli jste někdy v noci před spaním vizi člověka, kterým byste se mohli stát, vysněné práce, které byste mohli dosáhnout? Jste podnikatel, který nikdy nezaložil podnik?

Potom znáte Odpor, temnou sílu bránící kreativitě a úspěchu. Každé slunce vrhá stíny a stínem génia je Odpor. Pohlédněte do vlastního srdce. Právě teď se v něm ozývá slabounký hlásek a už po desítitisící vás volá a vyzývá k naplnění vašeho poslání. Víte to. Nikdo vám nemusí nic vysvětlovat. Pokud chcete změnit svůj život a porazit nepřítele, který dusí vaši tvořivost, je bezpodmínečně nutné poslechnout si audioknihu Válka umění od Stevena Pressfielda

 

3. Lídři jedí poslední

Podtitul: Proč některé týmy drží pohromadě a jiné se rozpadají
Autor: Simon Sinek
Interpret: Gustav Bubník
Délka: 10 hod 37 min

Možná se budete po novém roce chtít více zaměřit na svou profesní stránku. Jste manažer, který by rád efektivně vedl a rozvíjel své zaměstnance? Chcete, abyste si vy i vaši zaměstnanci práci užívali? Je vůbec možné, aby se lidé do práce začali těšit?

Pokud si pokládáte otázku, jak se stát dobrým lídrem, je nutné nejdřív pochopit, že úspěch či neúspěch firmy nebo organizace závisí na kvalitě vedení a ne na manažerské obratnosti. Jestli toužíte stát se skvělým lídrem a v novém roce nastartovat vaši kariéru k ještě lepším výsledkům, nesmíte vynechat poslech audioknihy Lídři jedí poslední od Simona Sineka

Článek na blogu pro více informací: Co to znamená být lídrem
Článek na blogu pro více informací: Jak v práci pozitivně ovlivňovat druhé

 

4. Designérem vlastního života

Podtitul: Jak si navrhnout spokojený život na míru
Autor: Bill Burnett, Dave Evans
Interpret: Gustav Bubník
Délka: 8 hod 36 min

Možná nejste spokojeni se svou pracovní kariérou a uvažujete o změně tam. Jak si tedy vybudovat kariéru, která vám zaručí dobrý život? Jak si najít práci, kterou budete mít rádi nebo dokonce ji budete milovat? Jak si zajistit rovnováhu mezi kariérou a rodinou?

Audiokniha Designérem vlastního života od Billa Burnetta a Davea Evanse vám pomůže odpovědět na všechny tyto otázky.

Každého z nás se někdy ptali: „Čím chceš být, až vyrosteš?“

Nikdo ve skutečnosti neví, čím chce být. Život totiž spočívá v růstu a ve změně. Není statický. Nejde v něm o nějaký konkrétní cíl. Lidé potřebují proces – designérský proces – aby zjistili, co chtějí, do jaké podoby chtějí vyrůst a jak si vybudovat život, který budou milovat.

 

5. Psychologie ovlivňování

Podtitul: 99 tipů pro zvýšení vaší přesvědčivosti
Autor: Vít Prokůpek
Interpret: Vítek Martinec
Délka: 3 hod 49 min

Rádi byste se v příštím roce lépe rozhodovali? Rádi byste si jako předsevzetí dali rozeznat pravdu od lži? Poznat, s jakými úmysly se k vám informace dostávají?

Jelikož se mnohdy rozdíl mezi pravdou a lží stírá, je to forma komunikace, která nám pomáhá odhalit, jsme-li přesvědčováni s čistými nebo pochybnými úmysly. Umět rozeznat fakta od lží je ale jenom první krok na cestě k pravdě.

Pokud chcete dělat správná rozhodnutí, musíte mít schopnost porozumět, jak probíhá lidské rozhodování, a jak dochází ke změně našich postojů a chování. Pokud budete chtít nahlédnout do podstaty principů reciprocity, vzácnosti nebo konzistence, měli byste se zaposlouchat do audioknihy Psychologie ovlivňování od Víta Prokůpka

Článek na blogu pro více informací: Umíte vládnout slovu, které má sílu hromů?

 

6. Faktomluva

Podtitul: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět - a proč jsou věci lepší, než vypadají
Autor: Hans Rosling
Interpret: Borek Kapitančik
Délka: 8 hod 45 min

Aby byl rok 2019 lepší než tento? Máte pocit, že se stav světa zhoršuje anebo se dokonce řítíme do záhuby?

Pak patříte k většině, která se mýlí. Budete-li se zajímat o fakta, zjistíte, že je vše trochu jinak. Vlastně ne trochu. Je to naopak. Nejlepší je mít relevantní a skutečnosti odpovídající data, podle kterých se můžete rozhodovat. Chcete se seznámit s jednoduchými myšlenkovými nástroji, díky kterým se naučíte vytvořit si celkový obraz světa a lépe chápat, jak funguje? Ptáte se, k čemu vám to bude dobré?

V dnešní době se přeci můžete jakékoliv informace dozvědět během pár sekund na internetu. Ale jsou všechny tyto informace pravdivé a z ověřených zdrojů? A co způsob interpretace? Záleží vůbec na něm? Rozhodně! Náš mozek často dělá rychlé závěry bez velkého přemýšlení. Zajímají nás klepy a dramatické příběhy. Přehnaně dramatický světonázor vede lidi k dramatickým a negativním odpovědím na faktické otázky.

Nově vydaná audiokniha Faktomluva od autora Hanse Roslinga vás naučí, jak rozpoznat záměrně zdramatizované příběhy a informace a seznámí vás s několika myšlenkovými nástroji, s nimiž budete schopni své dramatické instinkty kontrolovat. Pak budete moci přehodnotit své mylné názory a získat světonázor založený na faktech.

 

7. Proč spíme

Podtitul: Odhalte sílu spánku a snění
Autor: Matthew Walker
Interpret: Borek Kapitančik
Délka: 13 hod 57 min

Začínáte být ze čtení článku lehce unavení? Ano? A spali jste dnes dostatečně dlouho a kvalitně? Je vůbec spánek pro dodržení novoročních předsevzetí důležitý? Rozhodně ANO!

Jestli bude například jedno z vašich předsevzetí, že zhubnete, musí být realizované společně s kvalitním spánkem. Proč? Možná jste si sami všimli, že když jste unavení, máte větší chuť na jídlo. Není to náhoda. Málo spánku zapříčiňuje vyšší hladinu hormonu navozujícího pocit hladu a zároveň potlačuje tvorbu hormonu, který spouští pocit nasycení. Nedostatek spánku je tedy zaručený recept na přibírání jak u dospělých, tak u dětí.

Nedostatek spánku je také zásadní faktor spjatý s životním stylem určující, zda se u člověka rozvine, či nerozvine Alzheimerova choroba. Audiokniha Proč spíme od Matthewa Walkera přichází s důležitými poznatky, jak spánek ovlivňuje kvalitu našeho osobního a také pracovního života.

 

Zkrátka, při sestavování novoročních předsevzetí zůstaňte stát nohama na zemi. Bezpochyby je důležité si dávat vysoké cíle. Ale jen vy sami víte, jaký cíl je vysoký tak akorát, a jaký už je vysoký natolik, že by vás během pár dnů mohlo jeho nedosahování demotivovat.

Přejeme vám, abyste si v novém roce splnili vaše sny, a aby vaše předsevzetí vedly k vaší větší spokojenosti, jak v osobním tak profesním životě. A doufáme, že této spokojenosti dosáhnete i díky inspirace, kterou jste nalezli v našich audioknihách.

Krásné prožití vánočních svátků a v novém roce mnoho dnů strávených poslechem rozvojových audioknih vám přeje celé ProgresGuru.cz