Lekce od samuraje: Tajemství, jak být vždycky na výši

18.12.2018
Autor: ProgresGuru

„I od obyčejné bouřky se můžete leccos naučit. Když se strhne náhlý liják, snažíte se být co nejméně mokří a běžíte co nejrychleji ulicí. Ale i když půjdete ladnou chůzí pod okapy střech, zmoknete úplně stejně. Když se na začátku v klidu zamyslíte a vyhodnotíte ideální řešení situace, budete úplně stejně mokří bez zbytečného stresování.“ Stále si myslíte, že samurajství je jenom o válce? Čtěte dál a odhalte další zajímavá samurajská moudra, která pomůžou v běžném životě.

Lekce od samuraje: Tajemství, jak být vždycky na výši

Obdivuju samuraje. Od malička jsem fascinovaný jejich životem a tím, jak dokázali bravurně namixovat buddhistické učení, ledovou mentalitu a umění války. Byli to prostě takoví „všední“ superhrdinové, kterým dnešní X-meni, Ant-Mani a další „mani“ nesahají ani po kotníky.

Samurajové jsou bohužel často spojovaní jenom s bojem, ale jejich doménou byla také filozofie. Proto vás chci seznámit s několika základními samurajskými principy, které vám budou užitečné i v dnešní moderní době.

 

Kázeň – nezbytná ve všech situacích

„Když jdeš, prostě jdi. Když sedíš, prostě seď. Ať děláš cokoliv, neváhej.“
Mistr Ummon

Samuraj vždy jedná s rozmyslem a disciplínou. Snad nikdy byste u něj neviděli, že by ztratil svou pohodu a nechal se nadmíru unést emocemi. Bez ohledu na to, jestli čelil útoku nepřítele, cvičil se svým parťákem, nebo trávil čas se svým pánem. Disciplína nade vše.

A od těch dob se nic nezměnilo – disciplína je stále podstatná. Ať už se snažíte popolézt ve firemním žebříčku, zamakat na svém osobním rozvoji, nebo chcete zlepšit rodinný život. Když kázeň ztratíte, přijdete o smysluplné plnění svých cílů.

Záložní zbraň vždycky po ruce

„Bitvy vyhrajete tím, že znáte načasování protivníka a použijete načasování, které neočekává.“
Mijamoto Musashi

Samurajovou hlavní zbraní byla katana. Dával jí jméno, povídal si s ní. Byla to taková jeho druhá duše. Občas ji ale musel odložit, třeba když šel na návštěvu. Jenže samuraj byl i tak připravený na nenadálou situaci – měl u sebe menší čepel zvanou wakizashi, kterou nikdy nedal z ruky. Dokonce ani ve spánku. Co z toho pro vás plyne?

Je to nesmírně cenná lekce taky pro moderní život. Nechci tím říct, že byste měli mít za pasem bouchačku, u nohy malý kolt a v rukávu kudlu. Chci tím říct, že je důležité mít poruce záložní plán, ať už to je dobrý nápad, náhradní tričko, nebo třeba záložní zdroj na dlouhém tripu – zkrátka nikdy nezůstat beze zbraní.

Čest je nesmírně důležitá

„Nikdo by neměl závidět někomu, kdo prosperuje na základě nespravedlivých skutků. Ani pohrdat nikým, kdo sice padl, ale drží se na cestě spravedlnosti.“
Imagawa Sadayo

Pro samuraje není nic důležitějšího než jeho čest. Kvůli své cti by se hádal do roztrhání těla a nechal by se kvůli ní i klidně zabít – známá je japonská rituální sebevražda Seppuku, kterou v Evropě známe pod pojmem harakiri.

Obzvláště dnes je čest tak důležitá a většinou nám chybí. Tolik lidí se pokouší lhát, krást, podvádět… Pro konkrétní příklady nemusíme chodit daleko, stačí hodit očkem po televizi.

Samuraj by si tohle nikdy nedovolil nejen kvůli sobě, ale také kvůli rodině či pánovi. Potřebujeme více lidí, kteří považují čest a etiku za důležitější než peníze a navoněný status.

Studium a trénink jako celoživotní závazek

„Studuj strategii v průběhu let, abys dosáhl ducha bojovníka.“
Mijamoto Musashi

Samuraj vždy studoval, cvičil a trénoval. Nikdy nevynechal jediný den, ve kterém by se nezdokonalil v boji, ve filozofii, meditaci, kázni… Chápal, že k dokonalosti je nutné věnovat neustálou pozornost studiu, aniž by někdy něco vzdal, nebo ztratil nadšení.

Tahle oddanost chybí dneska spoustě lidem, kteří si stěžují na život, ale nedělají nic proto, aby to změnili. Stojí to úsilí, které se jim nechce vydávat. A když už to rozjedou a dosáhnou nějakého cíle, ustrnou a ulpí na staré pohodlnosti. Samurajská cesta je vlastně nekonečné studium a trénink, který se ale vrací ve spokojeném a naplněném životě.

 

Ti samuraji měli pod čepicí, co? Můžeme se od nich naučit mnohem víc, než si myslíme. A hlavně od toho nejslavnějšího, nikdy neporaženého, Mijamota Musaši. Právě jsme vydali 2 audio novinky, které k nám přiletěly přímo ze 17. století.

Kniha pěti kruhů, Mijamota Musaši a Kniha rodinných tradic válečného umění, Jagjú Munenoriho (vítězného válečníka, šógunova učitele a náčelníka tajné služby) patří k těm nejdůležitějším textům o konfliktních situacích a strategii, které vycházejí z japonské válečnické kultury. Z tohoto manuálu dodnes vycházejí manažeři a byznysmeni ze země vycházejícího slunce.

To je důvod, proč jsou Japonci tak dobří a vytrvalí ve své schopnosti přežít a přizpůsobit se podmínkám. Po staletích života v kultuře ovládané samurajskými válečníky nahlížejí na všechno jako otázku života a smrti. Tyto audioknihy pojednávají o tom, jak to dělají.