Ztrácíte nervy? Naučte se lepšímu sebeovládání jednoduchou technikou

07.11.2018
Autor: ProgresGuru

Stává se vám, že v kolektivu vašich spolupracovníků ztrácíte nervy a jednáte agresivně? Stěžují si vaši podřízení na to, že je kvůli vašemu chování jejich pracovní prostředí nepříjemné? Křičíte na své děti? Jestli s tím chcete doopravdy něco udělat, existuje jednoduché řešení – technika zvaná semafor.

Ztrácíte nervy? Naučte se lepšímu sebeovládání jednoduchou technikou

„Semaforové pravidlo” je univerzálním nástrojem, který se dá použít i mimo pracoviště. Nejčastěji ho využívají pedagogové při práci s dětmi, které se vztekají nebo uráží kvůli drobným nezdvořilostem. Vedle zvládání impulzivity u dětí a dospívajících vám může přijít semafor vhod i tehdy, když se potýkáte s léčbou závislosti (a je jedno, jestli na alkoholu nebo automatech) nebo v případech, kdy se snažíte hubnout, ale nedaří se vám ubránit se chorobnému přejídání. 

Ve všech případech hrají velkou roli emoční impulsy, které se můžete díky semaforu naučit zkrotit technikou napřed uvažuj – nejednej zbrkle jen na základě momentálních pocitů. Pokud se vám podaří tuhle techniku ovládnout a nechat ji v sobě zakořenit, dostane se vám do rukou strategie, díky které účinně překonáte nejedno životní riziko. A my věříme, že se vám to podaří, protože semafor a jeho fungování máme coby moderní lidé vštípené hluboko do paměti i podvědomí.

ČERVENÁ

Nejdřív ze všeho musíte rozpoznat riziko. To může mít formu vnějšího podnětu (někdo vás urazí nebo cestou z práce procházíte přímo kolem herny) nebo situace ve vnitřním prostředí (jste unavení, přepracovaní, během porady zatínáte pěsti a chystáte se vybouchnout). V tuhle chvíli je důležité představit si jasné červené světlo semaforu a zastavit tak automatické jednání, založené na primitivních pudech.

Rozpoznat rizikové podněty ale není přece jen úplně jednoduché. Vyžaduje to jistou míru uvědomování si sebe sama a svého okolí. V anglicky mluvících zemích se pro tuto dovednost používá výraz „mindfulness“. V Česku se jí zabývá Monika Stehlíková, autorka knihy Život s vysokou inteligencí

ŽLUTÁ

Jakmile se vám podaří zastavit vaše pudové jednání, odstupte od lednice a odložte lžíci na stůl, vzdalte se od vstupních dveří herny a nechte ve vaší mysli rozsvítit žluté světlo. Pokuste se teď vymyslet nějaké jiné řešení. Stačí dvě nebo tři. Po práci přece existují desítky možností, jak naložit s volným časem namísto vysedávání v hospodě. A v lednici se určitě najde i něco jiného než zbytky od oběda. 

Vymyslet dvě nebo tři jiné možnosti a jednu z nich si vybrat je v danou chvíli daleko jednodušší, pokud se vám podaří zrelaxovat se vydýcháním, vyjitím jednoho dvou pater schodů, napitím se vody nebo rozhovorem s někým, kdo na vás má dobrý vliv.

ZELENÁ

Když se ve vaší mysli změní žluté světlo na zelené, je na čase zrealizovat jednu z možností, kterou jste si vybrali, a zpětně vyhodnotit, jestli se vám osvědčila. Usnadní se vám tak rozhodování v budoucnu. 

A to je vlastně celé. Pokud se vám podaří semafor si osvojit a zvládnete včas rozpoznat krizovou situaci, budete schopní bleskově zabránit primitivním pudům v tom, aby vám – žerty stranou – zničily celý život. (Pokud máte ale času víc, vezměte si tužku a papír, pokuste se možností vymyslet co nejvíc a přiřaďte jim číselné skóre.) 

Až se v semaforu dostatečně procvičíte, pokuste se připravit si ho dopředu, včetně možností. Celá strategie se vám tak rozšíří na tři semafory, díky kterým budete schopní si zvládání krizových situací plánovat.

 

SEMAFOR MÍSTNÍ

Umístěte ho ve své mysli před reálné rizikové místo – do zasedačky, před lednici, hernu nebo obchod, kam jste si vždycky chodili kupovat laciný alkohol – a nechte ho rozsvítit se pokaždé, když se k němu přiblížíte. Své možnosti mějte předem připravené.

 

SEMAFOR ČASOVÝ

Nechte ho rozsvítit se vždycky v pondělí ráno, když vás čeká porada, na konci pracovního týdne, v den výplaty nebo na vaše narozeniny, kdy k vám přijede i ta část rodiny, která je schopná rozpálit vás do běla.

 

SEMAFOR SITUAČNÍ

Tento semafor je už trošku abstraktní, protože ho musíte umístit do situací, které ještě nevznikly – do rozhovorů s podřízenými, do návštěv tchýně, která i přes vaše protesty vždycky napeče a nešetří cukrem, který se vy zrovna snažíte nejíst. 

 

A ještě jednu fintu vám poradíme. Pokud si myslíte, že vám představa barevných světel nebude stačit, pořiďte si malý obrázek nebo fotografii semaforu. Ty se snadno vejdou do peněženky nebo na váš pracovní stůl. V krizové situace se stačí na tři barevné puntíky v černé krabici podívat a hned vám bude jasné, co v tu chvíli musíte udělat, kterými kroky musíte projít.

My vám držíme palce. A pokud byste vedle sebeovládání zapracovat i na dalších věcech, se kterými si nevíte rady, vyzkoušejte naše audioknihy. Třeba nově vydanou Sílu zvyku.