Autor Leo Babauta
Interpret Michal Švarc
Délka 3 hod 39min
Velikost 269 MB
Typ Audiokniha kompletní
Formát MP3 ke stažení

Soustředění - Leo Babauta

Jak nalézt klid a jednoduchost v hektické současnosti

299 Kč

Bez 10 % DPH 271,82 Kč

 • Autor:Leo Babauta
 • Interpret:Michal Švarc
 • Délka:3 hod 39min
 • Velikost:269 MB
 • Typ:Audiokniha kompletní
 • Formát:MP3 ke stažení
 • Vydavatel:ProgresGuru

Popis audioknihy

Schopnost soustředit se nám umožňuje uplatňovat tvůrčí schopnosti. Dovede nás ke zjednodušení a zúžení pozornosti na ty nejzákladnější věci, na kterých záleží nejvíce.

Současná doba má silné zbraně. Obklopuje nás rozptylování takového rozsahu, které nebylo nikdy dříve tak vysilující, intenzivní a vytrvalé. Vstoupili jsme do této éry, aniž bychom si uvědomili, co se děje, případně aniž bychom si uvědomili následky. Neustále se zvyšuje tlak na naši pozornost. Stresujeme se ze stále propracovanějšího systému plnění několika úkolů najednou. Ani jsme nepostřehli, jak moc nám to mění život. Žít spokojeně, pracovat a tvořit je obtížnější než kdykoliv předtím.

Budeme-li ale zjednodušovat a soustředit se na menší věci nebo menší objem práce, budeme v konečném důsledku mnohem více efektivnější. O naši pozornost usiluje tolik podnětů, informací a závislostí, že je na čase, abychom začali věnovat pozornost této situaci jako celku.

Jste-li lidé, kteří jakýmkoliv způsobem tvoří, mělo by pro vás být soustředění důležité. Je totiž poměrně obtížné tvořit, když surfujete po internetu, čtete články na blogu nebo v různých magazínech a fórech, tweetujete nebo chatujete na Facebooku, posíláte e-maily, vyřizujete telefonní hovory. Vlastně je téměř nemožné dělat tyto věci a současně tvořit. Můžete samozřejmě přeskakovat sem a tam, abyste tvořili a přitom se zapojovali do aktivit konzumu a komunikace. Všichni to děláme. Když konzumujete informace, rovněž pomáháte vlastní kreativitě, nalézáte inspiraci. Když ale přeskakujeme, ztrácíme při každém přeskočení malou část našeho tvůrčího času, malou část naší tvůrčí pozornosti. A tak, ať chceme nebo nechceme, oba procesy tímto poškozujeme. Naše mysl se musí přepínat mezi různými režimy a to vyžaduje čas. Kreativní procesy se zpomalují a poškozují. Pokud tedy problém spočívá v tom, že si proces tvorby s procesem konzumu a komunikace navzájem překáží, je potřeba je oddělit.

Tato audiokniha vás provede jednoduchými systémy, strategiemi, způsoby a rituály soustředění.

Zbavíte se potřeby být neustále informováni, zpomalíte. Budete více produktivní prostřednictvím single-taskingu. Naleznete vlastní minimalistický systém a jednoduchost. Nestrávíte tak život v e-mailové schránce nebo na FB, zjistíte proč neodpovídat hned a jak se na pár hodin raději odpojit od internetu. Naučíte se nechat věci plavat a vzdát se určitých nepodstatných cílů. Překonáte strach, který vám v soustředění brání a konečně se začnete soustředit na to opravdu důležité.

Z audioknihy:

Nejde o to, že "méně je více", ale že "méně je lépe". Soustředíme-li se na menší věci, docílíme vyšší efektivity. To nám umožní méně pracovat, a tím pádem budeme mít více volného času na to, co je pro nás důležité. Přinutí nás to vybírat si a nezacházet do takových krajností, které nás jako jednotlivce i společnost, přiváděly do ekonomických problémů. Soustředění. Menší věci. Méně. Jednoduchost.

Trvalé aktivity, jak kontrola e-mailu, surfování na webu, prohlížení sociálních sítí, jako jsou blogy, fóra, Twiter a Facebook, mají okamžitou zpětnou vazbu. Proto je tak snadné získat návyk na to být v neustálém kontaktu a být neustále rozptylovaný.

Existuje mnoho způsobů, jak najít rovnováhu. Základem je, abyste popřemýšleli, na co se potřebujete soustředit, ve které době docilujete nejlepšího soustředění, a pak vyzkoušet různé způsoby za účelem nalezení metody, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Zkuste na okamžik popřemýšlet o chvílích, kdy jste se měli přinutit k práci, a místo toho jste se nechali zdržovat rozptylujícími vlivy - e-maily, sociálními sítěmi, čtením blogů, hrami a dalšími zábavami, které vám byly po chuti. Toto úsií je pro spoustu lidí často předem prohraná bitva. Bojují proti svodům často, vyhrávají ovšem jen někdy. Nenásilná činnost je snažší cestou, jak nalézt soustředění a eliminovat promarněný čas.

Seznam kapitol

 • 00 Úvod
 • 01 Krok zpět
 • 02 Zbavte se rozptylování
 • 03 Zjednodušujte
 • 04 Soustřeďte se
 • 05 Ostatní
 • 06 Buďte trpěliví

Hodnocení

Lubos Panda

U Leo Babauty oceňuji hlavně to, že si nepotrpí na dlouhé úvody a jde přímo k věci. Osvětlí problém, a pak dává konkrétní doporučení, které u něho samotného fungovaly. Navíc se čtenáře nesnaží ohromit množstvím argumentů. V této knize nabízí spoustu tipů, jak se zbavit rušivých elementů při práci. Užitečné, ale čekal jsem trochu něco víc zásadního. Babauta v podstatě jen shrnul to, co všichni víme a nechce se nám to realizovat (např. vy... více

Majk

Nevěřil jsem hodnocení, ale nelžou. Byl jsem překvapený jak moc se nedokážu soustředit na knížku která je o soustředění. Z velké části za to může naprosto monotoní vyprávění a další část je nezáživost knížky. Chápu koncept, jsem rád že jsem jí slyšel, ale asi to zas tak hrotit nebudu.

Vláďa Novotný

Zvlášní paradox, kdy mě kniha o soustředění nutila se nesoustředit protože obsah byl natolik nezajímavý, že mě myšlenky tikali všude jinde jen ne na poslech. Prostě Babauta není pro mě a tahle kniha to opět dokazuje. Možná ale není problém v autorovi jako spíš v tom, že mám načteno a vše co je v knize řečeno, jsem už slyšel jinde. Pokud začínáte se seberozvojem tak je to asi pro Vás jeden z dobrých autorů na začátek, pokud už "víte&... více

Petr

Líbí se mi, že autor jde přímo k věci a říká věci, které stojí za přemýšlení. Z mé zkušenosti jsem nikdy neviděl smysl v cílech, pán to dost jasně vysvětlil. Nikdy jsem si neuvědomoval, kolik strávím času na PC,Mobilu apod. Po zaměření na tyto aktivita vyšla ohromná čísla, která se dají přesunou někam jinam, abych měl čas na to, čemu se opravdu chci věnovat a ne to neustále odkládal. Teď si již organizuji čas daleko lépe a co s... více

Marek

Děj se zabývá, otázkou, jak udržet soustředění v době, kdy nás rozptyluje úplně všechno. Každý kdo dokáže odolat těmto lákadlům, bude opravdu úspěšný. Protože zbraň nového století je úplná koncentrace na věci, které mě posunou tam, kde chci být. Zaujme Vás krátká přehlednost knihy. Jde přesně k cíli. Audio zpracování je velmi dobré a obsah je přesný a zdařilý.

Michal

velice zajimava

Lukáš

Tato audiokniha přináší celkem dobrý tip na změnu v životě, tipy jak více tvořit a méně konzumovat a také jak se lépe soustředit. Kniha je načtena profesionálně a moc hezky se posluchá. Proč jedna hvězdička méně? Podle mého názoru měla mít kniha poloviční čas, jsou pasáže, které se opakují "odpojte se od internetu, vypněte si upozornění na nové maily" atd.. Další věcí je, že pokud nepatříte mezi lidi, kteří pracují d... více

Audiokniha Síla zvyku: Charles Duhigg
0:00
0:00

Síla zvyku

Charles Duhigg

Čte: Jiří Schwarz

Audiokniha Mít vše hotovo: David Allen
0:00
0:00

Mít vše hotovo

David Allen

Čte: Petr Theodor Pidrman

Audiokniha Chytřeji, rychleji, lépe: Charles Duhigg
0:00
0:00

Chytřeji, rychleji, lépe

Charles Duhigg

Čte: Jan Hyhlík

Audiokniha Snězte tu žábu!: Brian Tracy
0:00
0:00

Snězte tu žábu!

Brian Tracy

Čte: Jiří Miroslav Valůšek

Audiokniha Zen a Hotovo: Leo Babauta
0:00
0:00

Zen a Hotovo

Leo Babauta

Čte: Michal Švarc

Lekce produktivity: Charles Duhigg, Tina Seelig

Lekce produktivity

Charles Duhigg, Tina Seelig

Čte: Jan Hyhlík, Tereza Richtrová