Autor Cal Newport
Interpret Martin Veselý
Délka 7 hod 11 min
Velikost 705 MB
Typ Audiokniha kompletní
Formát MP3 ke stažení

Digitální minimalismus - Cal Newport

Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci

299 Kč

Bez 10 % DPH 271,82 Kč

 • Autor:Cal Newport
 • Interpret:Martin Veselý
 • Délka:7 hod 11 min
 • Velikost:705 MB
 • Typ:Audiokniha kompletní
 • Formát:MP3 ke stažení
 • Vydavatel:Jan Melvil Publishing

Popis audioknihy

Digitální minimalisté jsou klidní a spokojení lidé

Digitálního minimalistu potkáte každou chvíli, jsou všude kolem nás. Nejsou to však lidé, kteří moderní technologie neumějí používat, a proto se jich zříkají. Jsou to lidé, kterým technologie opravdu slouží. Nepotřebují si ordinovat digitální detox. Jsou klidní, vyrovnaní a spokojení.

Při rozhovoru vás opravdu poslouchají, bez toho, aniž by každou chvíli kontrolovali svůj telefon. Umí se s vámi bavit a nic je nenutí akci dokumentovat nebo rovnou sdílet. Dovedou se nechat zcela pohltit svými myšlenkami nebo činností, kterou právě dělají.

Čert vem multitasking. Jejich první věc, co ráno udělají, rozhodně není kontrola mobilu. Vychutnají si snídani bez rozptylování, pak se teprve ponoří do práce. Nezažívají "strach, že jim něco uteče". Dobře totiž vědí, co má v jejich životě smysl.

A jak jste na tom vy? Kolikrát jste se dnes během prvních dvou hodin v práci podívali na mobil? Na sociální sítě? A kolik času jste strávili tímto přerušováním?

Jak se stát digitálním minimalistou

Cal Newport je docentem informatiky na Georgetownské univerzitě a autorem šesti knih, k nimž patří i bestsellery Hluboká práce a Tak dobří, že vás nepřehlédnou (brzy vyjde jako audiokniha). Nenajdete ho na Twitteru, Facebooku ani Instagramu, ale často ho lze zastihnout doma ve Washingtonu, D. C. s rodinou nebo při psaní článků pro web calnewport.com.

Tentokrát poukazuje na přehnané závislosti na sociálních sítích a bije na poplach před kompulzivním chováním v digitálním světě. Digitální technologie se staly běžnou aktivitou a paradoxně i povinností. Být neustále online nám neposkytuje žádný hlubší užitek, a spíše nám to škodí, než pomáhá. Připravuje nás to o čas, schopnost se soustředit a v důsledku také i o hluboké a naplňující vztahy.

Díky audioknize si uvědomíte, jak moc nás to všechno ovlivňuje. Zjistíte, že jsme vlastně ani neměli šanci naučit se odolat něčemu tak lákavému, jako je stále přístupný a zábavný online svět. Celkem jsme si to užili, ale nyní nastal čas zbavit se svých drobných závislostí. Není ale důvod vzdávat se toho, co je užitečné. Nebudete tak nuceni zmizet z virtuálního světa. Cal Newport vás zkrátka naučí, jak se stát digitálním minimalistou.

V audioknize se dozvíte:

 • Jak si uspořádat svoje chytré technologie a nastavit si je tak, aby nám byly k užitku
 • Jak funguje tzv. ekonomie pozornosti, pro koho je prospěšná a kdo z ní těží
 • Kolik času můžete díky digitálnímu minimalismu ušetřit, oproti běžnému uživateli sociálních sítí
 • Proč bychom se neměli zcela zříkat digitálních technologií
 • Jak získat potřebnou koncentraci
 • Jak si zařídit pravidelné dávky samoty
 • Jak si nastolit v práci zónu klidu, abychom byli výkonnější
 • Jak se soustředit na malý počet pečlivě vybraných digitálních aktivit
 • Seznam kapitol

  • 00 Úvod
  • 01 ČÁST PRVNÍ: Základy - Nerovný souboj
  • 02 Digitální minimalismus
  • 03 Digitální úklid
  • 04 ČÁST DRUHÁ: Praxe - Dopřejte si čas o samotě
  • 05 Neklikejte na "To se mi líbí"
  • 06 Vezměte si zpět svůj volný čas
  • 07 Připojte se k hnutí na obranu pozornosti
  • 08 Závěr

  Hodnocení

  v.

  Za mě daleko lepší než kniha stejného autora Hluboká práce. původně jsem si myslel, že to bude jen na téma – vypnete telefon. Ale nakonec spousta informaci kolem a velmi použitelné a užitečné.

  Ixi

  Dnes už má chytrý telefon téměř každý, také na nás vykukuje spousta sociálních sítí s různých obsahem, které nás lákají se tam registrovat a pak vyžadují naši pozornost. Tato kniha je vede k zamyšlení kolik času vlastně na internetu a telefonu trávíme a jestli by ten čas nešel trávit nějak jinak. Ne každý to bude chtít slyšet, protože je jednodušší scrollovat na facebooku než si vzít do ruky knihu či hudební nástroj a často si už ani ne... více

  Verča

  Skvěle načtená audiokniha, která posluchači nejen vysvětlí, proč je dobré se stát digitálním minimalistou, ale dá mu k tomu i návod. V knize dostanete návod na digitální úklid a autor vysvětlí, proč je lepší být digitální minimalista než být digitální abstinent. Moc se mi taky líbilo vysvětlení ekonomie pozornosti a deprivace samoty. V dnešní době by tahle kniha měla být skoro povinná četba.

  Jakub

  Knizka detailne resi navody jak si zjednodusit zivot zodpovednym uzivanim socialnich siti, jak se vymanit z jejich vlivu, ktery si clovek casto ani sam neuvedomuje. Kniha je skvele namluvena a uvadi se v ni dobre priklady z praxe, posloucha se vyborne. Urcite doporucuju kazdemu.

  Psychostudent

  V audioknize jsou velmi přínosné rady od extrémních řešení pro ty, kdo opravdu chtějí až po snadně aplikovatelné s velkým dopadem. Pro zajímavé tipy určitě doporučuji dokonce i těm, kteří využívají technologie méně a smysluplně.

  Michal

  Kniha Digitálny minimalizmus je pre mňa plná šokujúcich informácií ohľadom moderných technológií. Platí, že tieto technológie sú dobrým sluhom ale zlým pánom. Generácia detí ale aj dospelých sadlo na lep rýchlo rastúcemu odvetviu socialnych "herní" čo môže mať kritický dopad na našu budúcnosť. Ako z toho von? Autor dáva tipy a návody ako nebyť otrokom a skutočne žiť. Stačí vyskúšať. Odporúčam.

  Audiokniha Snězte tu žábu!: Brian Tracy
  0:00
  0:00

  Snězte tu žábu!

  Brian Tracy

  Čte: Jiří Miroslav Valůšek

  Audiokniha Atomové návyky: James Clear
  0:00
  0:00

  Atomové návyky

  James Clear

  Čte: Ondřej Halámek

  Lekce produktivity: Charles Duhigg, Tina Seelig

  Lekce produktivity

  Charles Duhigg, Tina Seelig

  Čte: Jan Hyhlík, Tereza Richtrová

  Audiokniha Kdy: Daniel Pink
  0:00
  0:00

  Kdy

  Daniel Pink

  Čte: Jiří Schwarz

  Audiokniha Soustředění: Leo Babauta
  0:00
  0:00

  Soustředění

  Leo Babauta

  Čte: Michal Švarc

  Audiokniha Zen a Hotovo: Leo Babauta
  0:00
  0:00

  Zen a Hotovo

  Leo Babauta

  Čte: Michal Švarc