Autor Erica Sonnenburg, Justin Sonnenburg
Interpret Michaela Rykrová
Délka 8 hod 21 min
Velikost 627 MB
Typ Audiokniha kompletní
Formát MP3 ke stažení

Zdravá střeva - Erica Sonnenburg, Justin Sonnenburg

Získejte dlouhodobou kontrolu nad svou váhou, náladou a zdravím

309 Kč

Bez 10 % DPH 280,91 Kč

 • Autor: Erica Sonnenburg, Justin Sonnenburg
 • Interpret: Michaela Rykrová
 • Délka:8 hod 21 min
 • Velikost:627 MB
 • Typ:Audiokniha kompletní
 • Formát:MP3 ke stažení
 • Vydavatel:Jan Melvil Publishing

Popis audioknihy

Naše střeva, respektive jejich obyvatelé, nás pravděpodobně ovlivňují mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát 

Věděli jste, že ve svých střevech máte větší počet mikrobů, než kolik má vaše tělo buněk? Audiokniha Zdravá střeva shrnuje nejnovější poznatky o spojitosti mezi těmito mikro organismy a vaším zdravím. Předpokládáme, že novinky ze slibného směru lékařského výzkumu úplně změní váš pohled na způsob, jímž se stravujete a jakým přemýšlíte o svém těle.

Vědci Justin Sonnenburg, Ph. D. a Erica Sonnenburgová, Ph. D. jsou průkopníky v jedné z nejrevolučnějších oblastí zkoumání lidského zdraví. Na Stanfordově univerzitě odhalují vztahy mezi lidským tělem a biliony organismů, které v něm sídlí a jež souhrnně nazýváme mikrobiota.

Věděli jste, že ve střevech průměrného obyvatele západu žije až o třetinu méně mikrobiálních kmenů než ve střevech lidí z oblasti Amazonie?

Mikroorganismy v našem střevě zásadně ovlivňují to, zda jsme nemocní, nebo zdraví, štíhlí, nebo obézní, dobře naladění, nebo náladoví. Vinou změny našeho jídelníčku, nadužívání antibiotik, všudypřítomné dezinfekce a vůbec omezeného přístupu ke „špíně“ zahrad a lesů však stojí naše mikrobiota na prahu vyhynutí. To může být hlavní důvod, proč naše tělo mnohdy nefunguje, jak má.

Kniha Zdravá střeva sice nemá odpověď na všechno, a sami autoři uznávají, že zatím více nevědí, než vědí. Přesto pro své rodiny už sestavili základní bezpečný plán pro životní styl zaměřený na výživu mikrobioty – a dělí se o něj se svými čtenáři a posluchači. V tomto důležitém a poutavě načteném titulu autoři zkoumají bezpečné alternativy k antibiotikům, zaměřují se na fermentovanou stravu, probiotika a prebiotika i další změny stravovacích návyků a životního stylu, které posilují zdraví mikrobioty.

Díky této audioknize nahlédnete nejen do oblasti, která je rozhodující pro vaše zdraví, ale také do oboru, jehož hvězda teprve vychází.

V AUDIOKNIZE SE DOZVÍTE

 • Co je to mikrobiota a proč bychom se o ni měli zajímat na úplně prvním místě (ještě předtím, než začneme svou kondici či zdravotní potíže řešit jinak)
 • Jaké nečekané a zásadní souvislosti mezi rozmanitostí naší mikrobioty a zdravím (mj. obezitou i duševními chorobami) objevili vědci v posledních letech
 • Jak je možné, že spolu mozek a střevo tak živě komunikují, a proč to není mozek, kdo má právo veta
 • Jak souvisí konzumace jogurtu s úzkostí
 • Proč se mikrobiota každého z nás radikálně liší, jak se dědí, jak se vyvíjí a čím strádá
 • Že přenos střevní mikrobioty z jednoho jedince na druhého (transplantace) často vede k zlepšení zdraví (a je zdokumentován i přenos některých psychických vlastností)
 • Proč je zdravé chovat psy, nepřehánět to s dezinfekcí a zejména se vyhýbat antibiotikům, pokud to není nezbytně nutné
 • Že vláknina, kvašené (fermentované) potraviny a některé obiloviny v žádném případě nesmí zmizet z našeho jídelníčku, jinak nám mikrobi vyhynou
 • Proč je v pořádku občas (nebo dočasně) trpět meteorismem
 • Co přesně ve střevech způsobuje konzumace masa a co s tím můžeme dělat
 • Jak fungují a čemu poslouží probiotika, prebiotika a kdy je vhodné je užívat
 • Jak snížit riziko přemnožení patogenů a rezistentních život ohrožujících infekcí 
 • Jak může stav mikrobioty ovlivnit kvalitu stáří a ovlivnit délku života
 • A vůbec: čím správně vyživovat našeho souputníka mikrobiotu – tu vlastní, našich dětí i blízkých (s recepty pro každý den postavenými tak, aby se snadno dělaly, chutnaly a nešidily mikrobiotu)
 • Seznam kapitol

  • 00 Předmluva
  • 01 Úvod
  • 02 Co je mikrobiota a proč bychom se o ni měli zajímat
  • 03 Parťáci na celý život
  • 04 Nastavení imunitního systému
  • 05 Dočasní spolubydlící
  • 06 Biliony hladových krků
  • 07 Šimrání v briše
  • 08 Léčivý koktejl
  • 09 Stárnoucí mikrobiota
  • 10 Kontrola vnitřního kvašení

  Hodnocení

  František

  Obsah je fakt super! Důležité informace dobře a zajímavě podané – byť jde o špičkovou vědu, je vše podáno srozumitelně i laikovi. Ale hlas paní herečky je pro mne osobně téměř nesnesitelný. Sám hlas mi zní nepříjemně a způsob, jak jeho nositelka intonuje mne totálně irituje – to klesání do hlubokého tónu v každé třetí větě pořád těžko vydýchávám. Asi je to můj osobní problém, ale jen kvůli tomu hlasu své osobní hodnocení snižuji z 5* na... více

  HHanovcova

  Pěkně pojaté zdravé stravování, jak z hlediska vědeckého, tak i z toho obyčejného lidského. Spousty příkladů z rodiny spisovatelky a jejího okolí. Změnila jsem stravování jak sobě tak i celé rodině. Ke spokojenosti všech.

  Milan

  Kniha byla zajímavá a spoustu lidí by nikdy nenapadlo, jak důležitý orgán může být lidské střevo. Kniha je dost poučná a načtená ve stylu odpovídající tématu knihy. Je v ní obrovské množství informací, takže buď doporučuji poslouchat s tužkou a blokem v ruce a dělat si poznámky, nebo si to kouskovat po rozumných dávkách, třeba cesta do práce a zpět. Já jsem ji poslouchal na dvě části a to byla chyba. Jediné, co si pamatuji, že bych si m... více

  Lorin

  Skvěle interpretovaná kniha o novém úžasném oboru. Některé věci jsem tušila - ale ne fakt, že jsou TAK důležité. Informace jsou podány srozumitelně i pro obeznámeného laika. Byla bych pro, aby se stěžejní informace zařadily do učiva škol v rámci biologie lidského těla.

  Korraline

  O zdravý životní styl se velmi zajímám a je pravda, že po této audioknize jsem se mnohem více začala zajímat o zdraví svého střeva. Doporučuji každému, kdo má stejně jako já dlouhodobé problémy s imunitou a chce se stravovat zdravěji.

  Loupežník1234

  Kniha pojednává o důležitosti střev a jejich bambilionové populaci, o které jsem před poslechem knihy věděl pramálo. Stále sice nejsem odborníkem na vykrmování oné populace, ale již chápu důležitost pestré stravy a některé základní složky, které by měla obsahovat. Velice dobrá kniha doporučuji si poslechnout.

  Zuzana

  Kniha je plná zajímavých fakt, která se ovšem v zásadě lze shrnout do pár doporučení a vysvětlení. Někdy to na mě prostě bylo dlouhé a opakování toho samého. Navíc mi opravdu nesedla interpretka. Má pro mě zvláštní intonaci zejména na konci vět. Celkově se jedná o důležitou a zatím příliš neprobádanou oblast lidského zdraví. Takže jediné, co nakonec z celého textu vyplývá je - jezte zdravě - hodně vlákniny a kvašené potraviny, minimum t... více

  Alnag

  O zdravém životním stylu už mám leccos načteno a z tohoto hlediska se nejedná o žádnou "pecku", ale pro neinformovaného čtenáře o dobře pojaté a ucelené shrnutí. Kniha vysvětluje, co je mikrobiom a proč je důležité o něj pečovat a také jak na to. Najedete tu i typy na zdravé stravování, ty jsou ale do jisté míry limitované, když přihlédneme k tomu, že současně uvádí, že poškozený mikrobiom už není snadné (či snad ani možné) dost... více

  Tomas

  Nevedel som uplne presne od tejto knihy cakat, avsak prekvapila ma. Cakal som ze bude plna odporucani co jest a co nejest ale kniha sa sustreduje skor na vysvetlenie toho co sa deje v creve a co mozu byt rozne priciny roznych problemov. Samozrejme obsahuje aj odporucania ohladne stravovania ale rovnako aj ohladne celkovej zivotospravy. Dava do kontextu creva a mikrobiom s fungovanim celeho tela. Urcite odporucam, clove sa dozvie rozne v... více

  Lubos Panda

  Zdravá střeva mě velmi mile překvapila. Audiokniha Vám srozumitelně vysvětlí, jak funguje Váš trávící trakt, uvede spoustu příkladů z laboratoří i u praxe a na závěr doporučí, co změnit, aby Vám bylo lépe. Jediná chyba je v tom, že mi autoři nepřijdou každý den uvařit, jelikož sám si kváskový chléb, zeleninové polévky a humus neupatlám. Interpretace slušná. Slečna má příjemný hlas, který se k naučné knize hodí. Klidně bych ji poslouc... více

  pepap

  Spousta zajímavých a překvapivých studií zaměřených na především lidskou mikrobiotu, na její interakce s imunitním systémem hostitele, vzájemné rozhovory mezi mikrobiotou a mozkem, zkrátka se máte na co těšit. Interpretace mi přišla docela uniformní.

  Audiokniha Tajemství okamžitého léčení: Frank Kinslow
  0:00
  0:00

  Tajemství okamžitého léčení

  Frank Kinslow

  Čte: Alexej Pyško

  Audiokniha Indigový svět: Simon Loyd
  0:00
  0:00

  Indigový svět

  Simon Loyd

  Čte: Martin Sláma

  Audiokniha Umění být zdráv: Jan Vojáček, Věra Keilová
  0:00
  0:00

  Umění být zdráv

  Jan Vojáček, Věra Keilová

  Čte: Iveta Dušková, Petr Gelnar

  Audiokniha Proč spíme: Matthew Walker
  0:00
  0:00

  Proč spíme

  Matthew Walker

  Čte: Borek Kapitančik

  Audiokniha Biologie víry: Bruce H. Lipton
  0:00
  0:00

  Biologie víry

  Bruce H. Lipton

  Čte: Martin Sláma

  Audiokniha Jak si správně přát: Pierre Franckh
  0:00
  0:00

  Jak si správně přát

  Pierre Franckh

  Čte: Alexej Pyško