Dítě na vlastní pohon - William Stixrud, Ned Johnson

Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem

 • Autor:William Stixrud, Ned Johnson
 • Interpret:Borek Kapitančik
 • Délka:12 hod 26 min
 • Velikost:915 MB
 • Typ:Audiokniha kompletní
 • Formát:MP3 ke stažení
 • Vydavatel:Jan Melvil Publishing

Popis audioknihy

Povinný poslech pro všechny rodiče a prarodiče

Každému svědčí, má-li pocit, že může svět kolem sebe ovlivnit. Přejeme si, aby se naše děti v náročném globálním ekonomickém prostředí dobře uplatnily, vybudovaly si postavení i potřebnou sebedůvěru. Milujeme své děti a chceme, aby žily šťastně a spokojeně ještě dlouho poté, co my už tady nebudeme.

Dítě na vlastní pohon je přesvědčivá, revoluční a moudrá audiokniha. Dodá rodičům odvahu přistoupit k výchově jinak a zároveň jim poskytne potřebné nástroje a metody. Ukazuje, jak snížit stres u sebe i svých dětí, jak v dětech podpořit vnitřní motivaci, psychickou odolnost a zdravý rozvoj a jak je dovést v životě k úspěchu. Hlavní sdělení – že bychom svým dětem měli důvěřovat a poskytnout jim nad životem více kontroly – by si měli vzít k srdci všichni rodiče.

Nemají-li totiž děti zdravou míru kontroly nad svým životem, cítí se bezmocné, přemožené a často upadnou do pasivity a rezignace. Nemohou-li se naučit provádět smysluplné volby, existuje vysoké riziko, že se u nich rozvinou úzkosti, deprese, problémy se soustředěním a zvládáním vzteku.

William Stixrud a Ned Johnson mají za sebou v součtu přes 60 let praxe s demotivovanými, úzkostnými a depresivními dětmi. Znají všechna vaše rodičovská trápení a mají na ně řešení. Dokazují to nejen výzkumy o funkci mozku a objevy z oblasti behaviorální terapie, ale zejména úspěchy, kterých dosáhli u svých klientů po změně přístupu rodičů. S empatií, vlídností a hlubokým pochopením pro vaše obavy vám vysvětlí, že stejně jako u dospělých je totiž nejdůležitější podmínkou správného nastavení emočních a psychických procesů pocit kontroly: dítě musí cítit, že svůj život může ovlivňovat.

Uvažovat a jednat samostatně

Opravdu nemůžeme naše děti řídit, mít je plně pod kontrolou – a neměl by to být ani náš cíl. Naší úlohou je naučit je uvažovat a jednat samostatně, tak aby dokázaly uspět ve škole a co je důležitější: v životě. Místo abychom je tlačili do věcí, jimž se brání, měli bychom jim pomoci najít věci, které budou mít rády. Podpořit jejich vnitřní motivaci. Cílem této audioknihy je přejít od modelu tradičního rodičovského tlaku k modelu rozvíjejícímu v dítěti samostatnost a vlastní motivaci. Neboli vychovat „dítě na vlastní pohon“.

V audioknize se dozvíte:

 • které čtyři typy demotivace u dětí rozeznáváme a jak s nimi pracovat
 • proč vnější motivace z dlouhodobého hlediska selhává
 • co dětem způsobuje toxický stres a proč se mezi nimi šíří epidemie úzkosti a deprese
 • jak si děti mohou vybudovat odolnost vůči stresu, z níž budou čerpat celý život
 • jak pomáhat dětem s poruchami učení, autistického spektra, nebo ADHD
 • kterou školu vybrat a jak řešit náročné komunikační situace s učiteli
 • jak si odnést to nejlepší ze světa digitálních her a přitom nepodlehnout závislosti
 • jak se správně připravit na zkoušky a testy
 • co můžete pro zlepšení vztahů udělat už dnes večer
 •  

  „Některé navrhované postupy pro vás nebudou úplně pohodlné. Ale většina by vám měla přinést jistý pocit úlevy. Ať jste jakkoli skeptičtí, nezapomínejte, prosím, že máme s našimi metodami a poznatky výborné praktické výsledky. Ověřili jsme je u mnoha rodin, s nimiž jsme v rámci své praxe spolupracovali. Viděli jsme, jak se z věčně odporujícího dítěte stalo dítě schopné se promyšleně rozhodovat. Viděli jsme, jak si děti výrazně zlepšily výsledky testů a známky. Viděli jsme, jak děti, které trpěly skepsí a pocity beznaděje, dokázaly převzít zodpovědnost za svůj život. Viděli jsme silně problémové děti, z nichž nakonec vyrostli úspěšní a spokojení jedinci – a navázali s rodiči mnohem bližší vztah, než by si kdo dokázal představit. Je možné poskytnout svým dětem zdravou míru autonomie a udržovat tuto zdravou míru autonomie také v sobě. Je to snadnější, než si myslíte. Rádi bychom vám ukázali, jak toho dosáhnout.”

  - William Stixrud a Ned Johnson

  Seznam kapitol

  • 00 ÚVOD: Proč je důležité mít pocit kontroly nad životem
  • 01 KAPITOLA 1: Co nám způsobuje stres
  • 02 KAPITOLA 2: Mám tě příliš rád, než abych s tebou válčil kvůli domácím úkolům
  • 03 KAPITOLA 3: Je to na tobě
  • 04 KAPITOLA 4: Uklidňující přítomnost
  • 05 KAPITOLA 5: Skrytý pohon
  • 06 KAPITOLA 6: Radikální odstávka mozku
  • 07 KAPITOLA 7: Spánek
  • 08 KAPITOLA 8: Jak posílit míru kontroly ve škole
  • 09 KAPITOLA 9: Online 24/7
  • 10 KAPITOLA 10: Trénink mysli a těla
  • 11 KAPITOLA 11: Jak přistupovat k dětem s poruchami učení, ADHD a autismem
  • 12 KAPITOLA 12: Jak na standardizované testy
  • 13 KAPITOLA 13: Pro koho je vhodná vysoká
  • 14 KAPITOLA 14: Alternativní cesty
  Audiokniha Tajný život stromů: Peter Wohlleben
  0:00
  0:00

  Tajný život stromů

  Peter Wohlleben

  Čte: Aleš Procházka

  Audiokniha Vychováváme děti a rosteme s nimi: Naomi Aldortová
  0:00
  0:00

  Vychováváme děti a rosteme s nimi

  Naomi Aldortová

  Čte: Jaroslav Dušek, Yellow Sisters

  Audiokniha Moudrost lesa: Peter Wohlleben
  0:00
  0:00

  Moudrost lesa

  Peter Wohlleben

  Čte: Aleš Procházka

  Audiokniha Slyšíš, jak mluví stromy?: Peter Wohlleben
  0:00
  0:00

  Slyšíš, jak mluví stromy?

  Peter Wohlleben

  Čte: Martin Preiss